Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Eustachego

Wydarzenia: Dzień Metalowca

Solidarność

 fot. Łukasz Kaczyński

W 50. rocznicę śmierci oraz 100. rocznicę otrzymania stygmatów przez św. Ojca Pio krakowskie Dzieło Pomocy jego imienia przygotowało specjalną kampanię społeczną "Niestygmatycy". "Poprzez opowiedzenie prawdziwych historii ma ona uświadamiać problem stygmatyzacji osób bezdomnych" - mówi Justyna Nosek z organizacji.

Jak podkreśla nazwa akcji nie jest przypadkowa. "Jedną z jubileuszowych dat jest rocznica 100-lecia od otrzymania stygmatów przez Ojca Pio - postanowiliśmy to wykorzystać. Naszemu patronowi zawsze bliskie były osoby cierpiące na duchu i ciele, samotne, wykluczone. Dostrzegliśmy tę wyjątkową więź - Ojciec Pio miał stygmaty i te właśnie osoby też je mają, ale w społecznym wymiarze" - opisuje.

W ramach kampanii "Niestygmatycy" uruchomiono specjalną stronę internetową niestygmatycy.pl. "Człowiek to zawsze ktoś więcej. Poznaj bliżej Krzysztofa, Kingę, Jacka i inne osoby bez domu. Choć imiona zostały zmienione, a zdjęcia są ilustracyjne, to ich historie są prawdziwe i pokazują nam, że warto być otwartym na drugiego człowieka, przełamywać stygmatyzujące oceny i wspólnie uczyć się wzajemnego szacunku i międzyludzkiej solidarności" - można przeczytać na portalu.

Nosek wskazuje, że stygmatyzacja utrudnia osobom bez domu powrót do pełnego życia w społeczeństwie. "Celem kampanii, oprócz szerzenia świadomości nt. bezdomności, jest również zaproszenie odbiorców do przesyłania osobistych świadectw spotkania z osobą wykluczoną i związanej z tym przemiany" - tłumaczy Nosek.

Co ciekawe aby wysłać takie osobiste doświadczenie nie wystarczy kliknąć odpowiedniego przycisku. Na stronie niestygmatycy.pl formularz przesyła się zmazując krzyżyk - będący symbolicznym stygmatem, o którym mówi nazwa inicjatywy.

Poza tym w lutym wydana zostanie specjalna książeczka, która będzie zachęcać do poznania historii 12 osób bezdomnych oraz wspierania działalności Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.

To jednak nie jedyne kierunki uwrażliwiania i pokazywania prawdziwego oblicza problemu bezdomności. Organizatorzy kampanii chcą dotrzeć także do najmłodszych odbiorców, czyli uczniów oraz wszystkich zainteresowanych przeprowadzeniem katechezy, lekcji wychowawczej lub spotkania formacyjnego nt. bezdomności.

Doskonale wpiszą się w to również inne wydarzenia na terenie archidiecezji krakowskiej. W Dzień Ludzi Bezdomnych, 14 kwietnia, zostanie przeprowadzona specjalna akcja pt. "Nie planowałem bezdomności". Jak co roku odbędzie się też Czuwanie z Ojcem Pio w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach (16-17 czerwca). Podsumowanie kampanii nastąpi w listopadzie 2018 roku podczas konferencji poświęconej problemowi stygmatyzacji osób bezdomnych.

Nosek dodaje, że organizatorzy akcji mają nadzieję, że ten sposób przeżywania jubileuszowego roku spodobałby się Ojcu Pio. "W końcu centrum tej kampanii są ci, których za życia tak bardzo umiłował. Ojciec Pio mawiał, że po śmierci zrobi więcej hałasu niż za życia. Ufamy, że za sprawą naszej kampanii uda się zrobić dużo pozytywnego hałasu wokół problemu jakim jest bezdomność" - podsumowuje.

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio to kapucyńska organizacja powstała w 2004 r. w Krakowie. W dwóch prowadzonych przez instytucję Centrach Pomocy osoby bezdomne i zagrożone bezdomnością mogą otrzymać wsparcie doraźne - umyć się, wyprać odzież, zjeść ciepły posiłek, uzyskać pomoc lekarską – jak i wsparcie specjalistyczne pracowników socjalnych, doradców zawodowych, psychoterapeutów.

Dzieło prowadzi także mieszkania wspierane i chronione, które kilkudziesięciu osobom bezdomnym, w tym całym rodzinom, pomagają na nowo odkrywać dom. Obecnie organizacja towarzyszy ponad 2000 osobom bez domu.

Oceń treść:
Źródło:
;