Imieniny: Anastazego, Wincentego

Wydarzenia:

Polska

Przed synodem zadaj pytanie biskupom

 fot. Łukasz Kaczyński

Katolicka Agencja Informacyjna oraz Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” prowadzi wyjątkową akcję dla młodych. W ramach przygotowań do październikowego synodu o młodzieży każdy zainteresowany może zadać swoje pytanie hierarchom Kościoła w Polsce.

Inicjatywa #ZapytajBiskupa ma być przestrzenią komunikacji między młodymi ludźmi a Kościołem. – Chcemy, aby Kościół zobaczył czym naprawdę żyją młode pokolenia – co sprawia im radość, jakie mają problemy, a jakie wątpliwości. Dlatego stwarzamy możliwość zadania pytania, którego może wstydzą lub boją się wypowiedzieć w bezpośrednim kontakcie albo zwyczajnie nie mają takiej okazji – mówi Paweł Żulewski, współodpowiedzialny za akcję.

Swoje pytania chętni mogą przesłać za pomocą specjalnego formularza dostępnego na stronie www.mlodzi.ekai.pl. – Mogą one dotyczyć wszystkiego – nie ograniczamy młodych w żaden sposób. Mogą pytać o swoje życie, o swoją wiarę, o zagadnienia związane z Kościołem, których nie rozumieją czy nie akceptują, a także poruszać tematy, które nie są ściśle związane z szeroko rozumianą duchowością – wyjaśnia Żulewski.

Na pytania organizatorzy akcji czekają do końca czerwca. Na chwilę obecną spłynęło ich już kilkaset. Ostatecznie biskupi odpowiedzą na 100 wybranych pytań.

Cześć odpowiedzi będzie dostępna w formie nagrania wideo na portalach społecznościowych. – Z pozostałych powstanie forma wywiadu-rzeki, którego autorami będzie polska młodzież oraz biskupi. Chcemy, aby ta pozycja ukazała się jeszcze przed jesiennym synodem – zapowiedział Żulewski.

Organizatorzy mają nadzieję, że ten pisemny dialog stanie się swego rodzaju wskazówką dla rozwijania duszpasterstwa ludzi młodych w Polsce. – Widzimy, że młodzi cały czas szukają swojego miejsca w Kościele. Widzi to wyraźnie papież Franciszek, który zarządzając taki temat synodu chciał wyraźnie pokazać, że bez młodych trudno mówić o przyszłości wiary, bo to przecież oni mają być jej fundamentem – ocenił Żulewski.

Inicjatywa #ZapytajBiskupa jest częścią projektu "Młodzi od A do Ż", którego zadaniem jest szerzenie informacji o zbliżającym się synodzie o młodzieży oraz inicjatywach pomagających się do niego przygotować, a także pochylenie się z troską nad miejscem młodych w Kościele – ich pytaniami oraz radościami i trudami związanymi z wiarą i planowaniem swojej przyszłości.

Oprócz opisanej akcji, obecnie działa także portal mlodzi.ekai.pl, audycja tematyczna w Radio Profeto, a także organizowane są cykle ogólnopolskich debat. Autorami projektu "Młodzi od A do Ż", realizowanego wspólnie przez KAI, FDNT i Stację 7 są Dorota Abdelmoula, dziennikarka KAI i była rzeczniczka ŚDM Kraków 2016 oraz Paweł Żulewski, stypendysta i były rzecznik prasowy FDNT.

 

Oceń treść:
Źródło:
;