Imieniny: Tekli, Boguslawa, Linusa

Wydarzenia: Dzień Spadającego Liścia

Wspomnienie św. Pio z Pietrelciny, prezbitera

Komentarze

Przewodniczący Episkopatu: bp Pieronek jako uczeń Jezusa Chrystusa był człowiekiem dialogu i prawdy

arcybiskup stanisław gądecki fot. Episkopat.pl

Życie biskupa Tadeusza przepełniała bezkompromisowość i odwaga w głoszeniu Ewangelii. Pasja miłości do Boga i do człowieka sprawiały, że często ruszał na bezdroża współczesności, w poszukiwaniu człowieka, który zagubił się na manowcach swoich intelektualnych i egzystencjalnych wędrówek. Niczym apostoł Paweł szedł tam, gdzie inni nie mieli odwagi pójść i głosić, czego inni baliby się głosić. Jako uczeń Jezusa Chrystusa był człowiekiem dialogu i prawdy – dialogu zawsze w prawdzie, a prawdy, zawsze w miłości – napisał abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w liście kondolencyjnym skierowanym na ręce abp. Marka Jędraszewskiego, Metropolity Krakowskiego.

 

Publikujemy pełną treść listu kondolencyjnego:

 

Ekscelencjo,
Najdostojniejszy Księże Arcybiskupie Metropolito,

ze smutkiem przyjąłem informację o nagłej śmierci księdza biskupa Tadeusza Pieronka, byłego sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski, wieloletniego rektora Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, biskupa pomocniczego diecezji sosnowickiej w latach 1992-1998, kanonistę i profesora nauk prawnych.

W imieniu Konferencji Episkopatu Polski składam wyrazu współczucia wszystkim, których śmierć śp. biskupa Tadeusza napełniła bólem – jego rodzinie, bliskim, przyjaciołom oraz wszystkim wiernym, wobec których pełnił swoje pasterskie posługiwanie.

Miłosiernemu Bogu składam dzięki za pełne zaangażowanie życie śp. zmarłego, zarówno w ramach Kościoła w Polsce, jak i Kościoła powszechnego. Z wdzięcznością wspominam jego pracę w ramach Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Rewizji Prawa Kanonicznego, zespołu ds. tłumaczenia na język polski Kodeksu Prawa Kanonicznego, sekretariatu II Ogólnopolskiego Synodu Plenarnego w Polsce, w Papieskiej Radzie ds. Tekstów Prawnych.

Szczególną wdzięcznością obejmuję zaangażowanie śp. biskupa Tadeusza w ramach Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych Solidarności oraz w rozmowach dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Rzeczypospolita Polską w kontekście prac na konkordatem.

Życie biskupa Tadeusza przepełniała bezkompromisowość i odwaga w głoszeniu Ewangelii. Pasja miłości do Boga i do człowieka sprawiały, że często ruszał na bezdroża współczesności, w poszukiwaniu człowieka, który zagubił się na manowcach swoich intelektualnych i egzystencjalnych wędrówek. Niczym apostoł Paweł szedł tam, gdzie inni nie mieli odwagi pójść i głosić, czego inni baliby się głosić. Jako uczeń Jezusa Chrystusa był człowiekiem dialogu i prawdy – dialogu zawsze w prawdziwe, a prawdy, zawsze w miłości.

Miłosiernemu Bogu powierzam zmarłego biskupa Tadeusza ufając, że jego dusza zaznała pokoju, w oczekiwaniu na zmartwychwstanie ciała i żywot wieczny.

+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

Oceń treść:
Źródło:
;