Imieniny: Heleny, Wieslawy, Ryty

Wydarzenia: Dzień Praw Zwierząt,

Świat

Przewodniczący Episkopatu: Dziękuję abp. Szewczukowi za jego postawę i hart ducha

 fot. Episkopat.pl

Dziękuję za wszystkie słowa, które każdego dnia wypowiada arcybiskup Szewczuk w swoim przesłaniu. One podtrzymują na duchu całą Ukrainę – powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podczas konferencji prasowej „Wojna w Ukrainie – perspektywa kościelna” zorganizowanej przez Katolicką Agencję Informacyjną.

 

Głównymi tematami konferencji prasowej były rola Kościoła greckokatolickiego i innych wspólnot wyznaniowych oraz skala pomocy ze strony Kościołów w Polsce i na świecie.

W spotkaniu wzięli udział abp Światosław Szewczuk, Arcybiskup Większy kijowsko-halicki, Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (udział on-line), abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański (udział on-line), ks. mitrat Stefan Batruch, proboszcz parafii greckokatolickiej w Lublinie, Prezes Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza, zaangażowany w prace Lubelskiego Społecznego Komitetu Pomocy Ukrainie oraz ambasador Ukrainy w RP, Andrij Deszczycia.

Abp Światosław Szewczuk podziękował Polakom za solidarność, wsparcie, za przyjęcie milionów uchodźców, za modlitwę oraz pomoc humanitarną. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego wspomniał, że na jednej z paczek z darami z Polski widniał napis „murem za Ukrainą”. „To mnie wzruszyło do łez” – mówił – „jeżeli my, jako naród mamy taki mur, jakim jest Państwo Polskie, to możemy walczyć dalej”.

„Chciałbym złożyć podziękowania abp. Światosławowi za jego postawę, hart ducha i podtrzymywanie na duchu Ukraińców” – powiedział podczas konferencji abp Stanisław Gądecki. „Słowa, które kieruje arcybiskup do Ukraińców, trafiają także do innych krajów, w tym także do Polski” – stwierdził.

„Nasze poczynania można przedstawić w trzech płaszczyznach: słów, czynów i celu, czyli pokoju i pojednania” – powiedział przewodniczący Episkopatu. Przyznał, że przyjęcie do tej pory 2 mln 600 tys. ukraińskich matek i dzieci jest świadectwem solidarności i chrześcijańskiego oblicza Polaków. Abp Gądecki podkreślił również, jak ważną rolę w niesieniu pomocy pełnią zbiórki Caritas na rzecz pomocy humanitarnej.

Na zakończenie konferencji prasowej, przewodniczący Episkopatu życzył wszystkim pokoju i zapewnił abp Szewczuka o duchowej łączności.

Źródło:
;