Imieniny: Anieli, Sykstusa, Jana

Wydarzenia: Dzień Żelków

Polska

Przewodniczący Episkopatu: Jednym z celów wizyty Ad limina Apostolorum jest wzrost wiary

konferencja prasowa fot. Episkopat.pl

Wizyta Ad limina ma swoją kanoniczną określoną strukturę, dotyczy wszystkich Kościołów i każdej diecezji na świecie. Ta struktura zakłada trzy cele: wizytę u grobów Apostołów, wzrost wiary ­oraz przedstawienie sytuacji Kościoła partykularnego Ojcu Świętemu – powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podczas konferencji prasowej 30 września w Poznaniu. Była ono zapowiedzią rozpoczynającej się wkrótce wizyty Ad limina Apostolorum polskich biskupów w Rzymie oraz XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat synodalności.

 

W spotkaniu, obok Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, wziął udział prof. Aleksander Bańka, delegat Kościoła w Polsce na rozpoczęcie Synodu Biskupów. Spotkanie prowadził rzecznik Episkopatu ks. Leszek Gęsiak SJ.

Jak poinformował rzecznik, biskupi pojadą na wizytę Ad limina Apostolorum w czterech grupach: 4 października rozpocznie się wizyta pierwszej z nich. Będą to biskupi z archidiecezji warmińskiej, wraz z diecezjami elbląską i ełcką, z archidiecezji białostockiej z diecezjami drohiczyńską i łomżyńską, archidiecezji lubelskiej z diecezjami sandomierską i siedlecką oraz archidiecezji przemyskiej z diecezjami rzeszowską i zamojską-lubaczowską. W skład drugiej grupy, która rozpocznie wizytę 11 października wejdą: archidiecezja gdańska z diecezjami pelplińską i toruńską, archidiecezja szczecińsko-kamieńska z diecezjami koszalińsko-kołobrzeską i zielonogórsko-gorzowską, archidiecezja poznańska z diecezją kaliską oraz archidiecezja wrocławska z diecezjami legnicką i świdnicką. 18 października rozpocznie wizytę trzecia grupa biskupów: z archidiecezji warszawskiej wraz z diecezjami warszawsko-praską, płocką i ordynariatem polowym, z archidiecezji gnieźnieńskiej wraz z diecezjami bydgoską i włocławską, z archidiecezji łódzkiej wraz z diecezją łowicką, z archidiecezji częstochowskiej z diecezjami radomską i sosnowiecką oraz z diecezji greckokatolickich: archidiecezji przemysko-warszawskiej wraz z diecezjami wrocławsko-koszalińską i olsztyńsko-gdańską. W skład ostatniej grupy wejdą: archidiecezja krakowska z diecezjami bielsko-żywiecką, kielecką i tarnowską oraz archidiecezja katowicka z diecezjami gliwicką i opolską. Ostatnia grupa rozpocznie wizytę 25 października.

Przewodniczący Episkopatu przypomniał, że wizyty Ad limina Apostolorum odbywają się zwykle co pięć lat. W ich trakcie biskupi odwiedzają główne kongregacje oraz cztery bazyliki rzymskie. Podczas spotkania z Ojcem Świętym, biskupi przedstawiają swoje sprawozdania z sytuacji w diecezjach, a Papież po ich wysłuchaniu, daje pewne wskazania do przedstawionych zagadnień.

Podczas konferencji prasowej Przewodniczący Episkopatu odniósł się też do zbliżającego się Synodu Biskupów. Jak powiedział, będzie on inny niż dotychczasowe zgromadzenia, między innymi dlatego, że będzie na nim bardzo szeroko reprezentowany laikat.

Prof. Aleksander Bańka, delegat polskiego Kościoła na rozpoczęcie Synodu, podkreślił, że Ojciec Święty zaprasza przez ten Synod ludzi świeckich do pewnej drogi budzącej świadomość bycia chrześcijaninem.  „Chodzi o to, żebyśmy jako ludzie świeccy mogli poczuć się częścią Kościoła i byli zaangażowani w jego tworz

Oceń treść:
Źródło:
;