Imieniny: Szymona, Tadeusza

Wydarzenia: Dzień Odpoczynku Dla Zszarganych Nerwów

Święto świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza

Polska

Przewodniczący Episkopatu modlił się o owoce beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego w 40. rocznicę jego śmierci

prymas polski kard. stefan wyszyński fot. Bp Tadeusz Pieronek Prymas polski kard. Stefan Wyszyński

W 40. rocznicę śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki przewodniczył Mszy św. o owoce beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia w Archikatedrze Warszawskiej.

 

Przewodniczący Episkopatu poruszył w homilii temat: „Kardynał Stefan Wyszyński a List biskupów polskich do biskupów niemieckich”. „Istotny był wpływ ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, który co prawda nie formułował konkretnych partii tego Orędzia, ale przekazywał sugestie usunięcia lub dodania pewnych fragmentów tekstu” – zaznaczył.

„Z zachowanych relacji świadków (ks. Zdzisława Seremaka i ks. Sta­nisława Gabigi) oraz z prymasowskiego Pro memoria wynika, że na każdym etapie przygotowywania Orędzia ks. Prymas był na bieżąco informowany i proszony o konsultacje, i to on zaaprobował ostateczną wersję dokumentu” – powiedział abp Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu podkreślił, że „całe przedsięwzięcie było kierowane i otoczone opieką przez kard. Wy­szyńskiego, który także zatwierdzał ostateczne wersje listów i je – na pierwszym miejscu – podpisał”.

Oceń treść:
Źródło:
;