Imieniny: Blazeja, Saturnina

Wydarzenia: Święto Straży Ochrony Kolei

Komentarze

Przewodniczący Episkopatu Polski: Wspieram Białoruś wraz z wszystkimi jej pasterzami

arcybiskup stanisław gądecki fot. E. Bartkiewicz / episkopat.pl

– W kontekście napiętej sytuacji na Białorusi powinniśmy zachęcać wszystkich do pokojowego rozwiązania konfliktu – do zaprzestania agresji – do przebaczenia i dialogu a nade wszystko do modlitwy – apeluje abp Stanisław Gądecki, proszony przez KAI o refleksję na temat aktualnych wydarzeń w tym kraju.

 

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przywołuje niedawne słowa papieża Franciszka, który zaapelował „o odrzucenie przemocy, a także poszanowanie sprawiedliwości i prawa” na Białorusi oraz zawierzył Białorusinów opiece Matki Bożej, Królowej Pokoju. Zdaniem abp. Gądeckiego „szczególnie ważny jest także apel, w którym katoliccy biskupi Białorusi, potępili każdy akt przemocy, zaapelowali o zakończenie agresji i rozpoczęcie dialogu dla dobra człowieka i całego społeczeństwa”, jak również poprosili o odprawianie Mszy Świętych oraz o codzienną adorację Najświętszego Sakramentu „w intencji Białorusi, jej narodu i pokojowego zakończenia konfliktu”.

Abp Gądecki w ślad za Kompendium Nauki Społecznej Kościoła przypomina, że „Władza polityczna powinna zapewniać uporządkowane i uczciwe życie wspólnoty, nie zastępując wolnego działania jednostek i grup, lecz normując je i ukierunkowując na realizację dobra wspólnego, powinna przy tym szanować i ochraniać niezależność podmiotów indywidualnych oraz społecznych”, a także „powinna być sprawowana zawsze w granicach porządku moralnego dla osiągnięcia dobra wspólnego”.

Oceń treść:
Źródło:
;