Imieniny: Gerarda, Ruperta, Tomiry

Wydarzenia:

Ciekawostki

Rekolekcje online i udogodnienia dla niesłyszących

 fot. pixabay.com

Trwają ogólnopolskie rekolekcje przed Świętami Wielkanocnymi w języku migowym. Ale to nie jedyna dogodność dla niesłyszących chrześcijan w dobie pandemii.

Rekolekcje wielkopostne dla osób niesłyszących odbywają się online na kanale YouTube „Effatha24 com”. Trwają od niedzieli, a zamieszczane codziennie około 9:00 filmy z naukami dostępne są dla zainteresowanych cały czas.

- Umożliwi to wszystkim powrót do przekazywanych treści, nawet po zakończeniu wydarzenia. A także przystąpienie do niego w dowolnym momencie. Chcemy mocno, aby osoby niesłyszące poczuły się zaopiekowane wobec trwającej trudnej sytuacji i także mogły rozwijać się duchowo przed nadchodzącymi Świętami Wielkanocnymi - podkreśla prowadzący rekolekcje, ks. Tomasz Filinowicz.

Rekolekcjom przewodzi hasło „Nowe życie”. - To nawiązanie do postaci Łazarza, którego Jezus wskrzesza. A także zachęta do takiego duchowego wskrzeszenia w najbliższym czasie. Pomogą nam w tym również kolejne biblijne postacie, o których będziemy mówić. Nikodem, który dociekliwie szuka prawdy, Jan Chrzciciel będący radykalny w wierze oraz św. Paweł, mogący nauczyć nas gorliwości - wymienia ks. Filinowicz.

Dodać trzeba, że Ogólnopolskie Duszpasterstwo Niesłyszących „Effatha24”, poza rekolekcjami „Nowe Życie”, przygotowało także specjalną mobilną aplikację, która stanowi źródło wiedzy religijnej dla chrześcijan mających problemy ze słuchem.

- Znajdziemy w niej wyjaśnienie prawd wiary osobom głuchym w sposób przejrzysty i konkretny. To bardzo ważne, bo niesłyszącym trudno jest zrozumieć wszystkie zawiłości duchowości, stąd dołożyliśmy ku temu naprawdę wiele wysiłku. Opiera się to głównie na tworzeniu filmów - opisuje ks. Damian Migacz, odpowiedzialny za tworzenie programu.

Jak ocenia, w Polsce dla osób wierzących i niesłyszących robi się dużo. - Aplikacja zbiera te działania, w tym informacje o transmisjach Mszy św. z tłumaczeniem na język migowy, w jednym miejscu i ułatwia do nich dostęp - podsumowuje.

Cały czas na facebookowym profilu Ogólnopolskiego Duszpasterstwa Niesłyszących na bieżąco publikowane są informacje, tłumaczenia komunikatów Episkopatu na język migowy czy filmy, jak np. poświęcony jasnogórskiemu sanktuarium. Szczegółowe informacje o inicjatywach organizacji można znaleźć na stronie internetowej www.effatha24.com.

Oceń treść:
Źródło:
;