Imieniny: Marka, Gabriela, Katarzyny

Wydarzenia: Narodowy Dzień Życia

Trzecia Niedziela Wielkiego Postu

Pod oknem

Rekordowa zbiórka na remont bursy prowadzonej przez sercanki

 fot. Łukasz Kaczyński

Choć jeszcze trwa siódma już odsłona akcji „123456serc.pl”, zbierającej środki finansowe na remont Bursy im. bł. Matki Klary Ludwiki Szczęsnej w Krakowie, już wiadomo, że siostrom uda się w tym roku akademickim zebrać najwyższą kwotę z wszystkich dotychczasowych edycji inicjatywy.

Kolejna odsłona akcji potrwa do września, ale na potrzebne remonty od października ubiegłego roku zebrano ponad 423 tys. zł. Tym samym padł rekord hojności darczyńców.

- Cieszymy się niezmiernie, że los tego budynku, który stał się domem podczas zdobywania nauki dla tylu już studentek, nie jest obojętny ludziom dobrej woli. Wielu darczyńców wspiera nas systematycznie i to przynosi bardzo widoczne rezultaty - ocenia s. Petronela Czapiewska, odpowiedzialna za akcję.

Środki pozyskane w ramach akcji tym razem zostaną przeznaczone na poprawę standardów pokoi oraz zapewnienie koniecznych wymogów BHP. - Musimy przede wszystkim zakupić drzwi pożarowe, ponieważ w budynku jest tylko jedna klatka schodowa, a więc każdy pokój musi być w nie zaopatrzony. Po drugie pragniemy poprawić warunki naszym podopiecznym i stworzyć dwuosobowe pokoje, każdy z łazienką - tłumaczy zakonnica.

Remont krakowskiej bursy sercanek jest konieczny, gdyż kilka lat temu okazało się, że budynek nie spełnia wymogów Unii Europejskiej. Kwota remontu, która została wtedy obliczona jest zawrotna - by bursa mogła dalej funkcjonować, potrzeba 4,5 mln złotych.

- Nie miałyśmy takich środków. Powstała więc akcja „123456serc.pl”. Oszacowałyśmy, że gdyby 123456 osób zakupiło wirtualne serduszko o wartości 35 zł, konieczne prace byłyby możliwe do zrealizowania. I tak się to zaczęło - wspomina s. Petronela.

Zaczęło się i działa z powodzeniem. Każdy, kto chce wesprzeć bursę studentek prowadzoną przez sercanki może za pomocą strony internetowej 123456serc.pl kupić symboliczne serduszko.

Za zebrane do tej pory darowizny udało się już wykonać prace betoniarskie i tynkarskie, wyremontować kotłownię, wymienić instalację w piwnicach, zamontować instalację oddymiającą, wyremontować parter i 1. piętro budynku oraz stworzyć aulę i naprawić dach.

Jak podkreśla s. Petronela prace idą pełną parą. - Trwają wakacje, nasze podopieczne powróciły do swoich rodzinnych domów, więc robotnicy mogą działać bez żadnych przeszkód. Mamy nadzieję, że zamierzone prace uda się wykonać w jak największej części, aby na 1 października, kiedy przypadnie 25. rocznica otwarcia bursy, budynek był jeszcze piękniejszy i bardziej funkcjonalny niż dotychczas - zapowiada sercanka, zapewniając o codziennej modlitwie za wszystkich wspierających remont duchowo i materialnie.

Szczegółowe informacje o bursie, akcji oraz numer konta, na który można przekazywać środki na remont, można znaleźć na stronie 123456serc.pl.

Oceń treść:
Źródło:
;