Imieniny: Alfreda, Izydora, Jana

Wydarzenia:

Wspomnienie św. Jana od Krzyża, prezbitera i doktora Kościoła

Wspomnienia

Relikwie św. Jana Pawła II w sanktuarium w Fatimie

korona matki bożej fatimskiej fot. KP / fra3.pl

21 i 22 października relikwie św. Jana Pawła II będą wystawione na widok wiernych w Kaplicy Zmartwychwstania Pańskiego w fatimskim sanktuarium. Relikwie przybędą do Fatimy z okazji przypadającego 22 października wspomnienia liturgicznego papieża.

 

W sobotę, 21 października w Kaplicy Objawień odbędzie się modlitwa różańcowa. Po uroczystości relikwie zostaną wystawione w Kaplicy Zmartwychwstania Pańskiego. Następnego dnia ich uczczenie będzie możliwe przez cały dzień. O godzinie 6:30 relikwiarz zostanie przeniesiony do Bazyliki Matki Bożej Różańcowej na celebrację wotywnej Mszy św. we wspomnienie Jana Pawła II.

Obecność relikwii w Fatimie wynika głównie z głębokiego związku między św. Janem Pawłem II a Fatimą, które sanktuarium chce podkreślić w roku stulecia objawień. Jan Paweł II był papieżem, który najczęściej, bo trzykrotnie odwiedzał Fatimę.

Od młodości Karol Wojtyła był oddany Matce Bożej. Kiedy został mianowany biskupem, wybrał do swojego herbu literę M na krzyżu z mottem Totus Tuus (Cały Twój) jako znak całkowitego oddania się Maryi. Często ówczesny biskup i kardynał krakowski odwiedzał sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze, klękając u stóp królowej Polski.

Po ataku na placu św. Piotra 13 maja 1981 r. papież podziękował Matce Bożej Fatimskiej za uratowanie życia. Cały pontyfikat Jana Pawła II był ściśle związany z przesłaniem z Fatimy. Wysiłki papieża dążące do wypełnienia wszystkich wskazań, jakie Matka Boska zostawiła dzieciom z Fatimy miała swój kulminacyjny punkt w akcie zawierzenia, który odbył się w Rzymie w dniu 25 marca 1984 roku, w jedności ze wszystkimi biskupami świata. Ojcu Świętemu towarzyszył wtedy oryginalna figurka Matki Boskiej Fatimy, która jest czczona w Kaplicy Objawień. Następnego dnia Jan Paweł II dał biskupowi Leirii, D. Alberto Cosme do Amaral, małe pudełko z "darem dla Matki Bożej". Biskup otworzył pudełko i stwierdził, że była to kula, która przebiła ciało papieża. Została ona umieszczona wewnątrz drogocennej korony w figurze Maryi.

Dziesięć lat po ataku Jan Paweł II wrócił do Fatimy. Tym razem, oprócz osobistego aspektu, papież miał inne powody, aby podziękować Dziewicy. Mur Berliński już nie istniał, a kraje wschodnie rozpoczęły przemiany demokratyczne. Papież przybył do Fatimy “aby podziękować Matce Bożej za ochronę Kościoła, w krajach które doświadczyły szybkich i głębokich przemian społecznych w ostatnich latach, tworząc nową nadzieję dla wielu narodów uciskanych przez ateistyczne ideologie, które uniemożliwiły praktykowania wiary".

13 maja 2000 roku, gdy trzecia część tajemnicy fatimskiej została ujawniona publicznie, Jan Paweł II wrócił do sanktuarium i beatyfikował małych pasterzy Francisco i Jacinta Marto.

Oceń treść:
;