Imieniny: Odona, Malwiny, Elzbiety

Wydarzenia: Święto Hot-Doga

Wielki Post 2018

 fot. Łukasz Kaczyński

W piątek 16 lutego w parafii Matki Bożej Saletyńskiej w Krakowie odprawiona została wyjątkowa Droga Krzyżowa. Zamiast zwykłych rozważań, mękę Chrystusa wiernym przybliżył utwór rockowy skomponowany przez zespół "Daj Spokój".

Na tle muzycznym, zbudowanym przez rockową grupę pod przewodnictwem ks. Grzegorza Szczygła MS, oparto proste, ale treściwe rozważania poruszające kluczowe momenty cierpienia Jezusa w drodze na Golgocie i na krzyżu.

- Takie podejście doskonale wpisuje się w dramat, który odbył się na Górze Czaszki. Muzyka rockowa idealnie oddaje tamtą rzeczywistość i pozwala słuchaczowi głębiej pochylić się nad tym, co Chrystus wycierpiał, aby zbawić świat - opisał ks. Grzegorz Szczygieł MS, wokalista i gitarzysta grupy.

Rzeczywiście połączenia surowych tekstów z mocnymi uderzeniami gitary elektrycznej, basu i perkusji wywołały na twarzach obecnych w świątyni wyraz zadumy i refleksji. - Chcemy, by wierni nie tyle współczuli Jezusowi pod krzyżem, co zaczęli przemieniać swoje życie i wydawać nim dobre owoce - podkreślił duchowny.

Wiele przybyłych osób przyznawało, że ponad 40-minutowy utwór poruszył ich serce. - Nie do końca można to opisać. Kościół wypełniony dość ostrą muzyką, która jednak nie rozprasza, a koncentruje,  i do tego  bardzo wymowne slajdy prezentowane jako ilustracja do wypowiadanych myśli przy każdej stacji - naprawdę inny wymiar tradycyjnej Drogi Krzyżowej - przyznał Staszek.

Modlitwa miała także wymiar charytatywny. Po Drodze Krzyżowej każdy mógł złożyć ofiarę na akcję "Kanapka za złotówkę", która wspiera dożywianie osób potrzebujących i bezdomnych w Krzywym Rogu na Ukrainie.

Rockowe nabożeństwo będzie można zobaczyć również w innych miastach Polski - w Mińsku Mazowieckim (3 marca, wspólnie z Teatrem Cieni), Łasku (9 marca) oraz Łukawcu (16 marca). Informacje o zespole oraz wydarzeniach z nim związanych dostępne są na facebookowym profilu grupy pod adresem facebook.com/daj.spokoj.

W składzie zespółu „Daj Spokój” znaleźli się: ks. Grzegorz Szczygieł MS, Piotr Dziewulski, Mateusz Szczurek i Łukasz Migacz. Grupa tworzy nowoczesne aranże muzyczne znanych modlitw czy utwory oparte o treści katechizmu lub aktualne wydarzenia na świecie.

Oceń treść:
Źródło:
;