Imieniny: Lucjana, Ewarysta, Damiana

Wydarzenia: Światowy Dzień Donacji i Transplantacji

Kulturalnie

Rok Jubileuszy w Domu Jana Matejki

dom jana matejki fot. Julo / wikipedia.org

W roku 2018 przypada 180. rocznica urodzin i 125. rocznica śmierci Jana Matejki, jednego z najwybitniejszych polskich artystów, przedstawiciela nurtu malarstwa historycznego. To także 120. rocznica otwarcia dla zwiedzających Muzeum Domu Jana Matejki, oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie i najstarszego muzeum biograficznego w Polsce, mieszczącego się w zabytkowym budynku. Stała ekspozycja Domu Jana Matejki została udostępniona 6 marca 1898 roku. 6 marca 2018 w tym samym miejscu zostanie zaprezentowana w odnowionej aranżacji, starannie nawiązującej do tej historycznej, a gala symfoniczna w wykonaniu młodych kameralistów z Polski i Niemiec w Sukiennicach rozpocznie szereg jubileuszowych atrakcji.

 

- Muzeum Dom Jana Matejki było w XIX wieku innowacyjnym pomysłem uczczenia pamięci  wybitnego człowieka, zasłużonego dla kultury polskiej i europejskiej. Podczas inauguracji nowej placówki, zwiedzającym udostępniono dwa urządzone pomieszczenia: salon i sypialnię artysty. Zaprezentowano tam obrazy Matejki, rysunki, zabytki rzemiosła artystycznego oraz przedmioty codziennego użytku – opowiada kustosz Domu Jana Matejki Marta Kłak-Ambrożkiewicz. 

Obecna ekspozycja została przygotowana na I piętrze muzeum na wzór tej pierwszej na podstawie XIX-wiecznych fotografii oraz „Przewodnika po zbiorach” wydanego w 1898 roku. Reprint  przewodnika można kupić w Domu Jana Matejki. Po zmianie aranżacji sale pierwszego piętra mieszczą o wiele więcej zabytków, niż przed kilkoma miesiącami – łącznie ponad tysiąc obiektów. W zabytkowych gablotach pokazane zostały liczne przykłady rzemiosła artystycznego z kolekcji mistrza oraz jego podróży na Bliski i Daleki Wschód, dokumenty i odznaczenia przyznawane mu w kolejnych latach pracy twórczej. Są tu także dotychczas nie prezentowane rysunki artysty. W pracowni Jana Matejki zawisł obraz „Polonia rok 1863”, należący do zbiorów Muzeum Książąt Czartoryskich. Ciekawostką dla zwiedzających może okazać się odtworzony na III piętrze gabinet pierwszego, pracującego przez 35 lat, kustosza - poety  Macieja Szukiewicza z archiwalnymi dokumentami, tabliczkami i pieczątkami, a nawet  obwieszczeniem, informującym zwiedzających jak należy się zachować w tym godnym miejscu.

We wtorek 6 marca o godz. 18.00 w Sukiennicach rozpocznie się międzynarodowa gala symfoniczna w wykonaniu młodych kameralistów Szkoły Muzycznej I stopnia w Dobczycach i Szkoły Muzycznej w Versmold - Niemcy. Zainauguruje ona obchody roku „Jan Matejko. Jubileusz – Jubileusze 2018”. W ich programie znajdzie się m. in. konferencja Forum Muzeów Domów Historycznych i Rezydencji Pałacowych, koncert w Bazylice Mariackiej w rocznicę urodzin mistrza oraz liczne spotkania edukacyjne i popularnonaukowe. Szczegółowy program na stronie internetowej: www.mnk.pl.

Oceń treść:
;