Imieniny: Leszka, Tamary, Karola

Wydarzenia: Dzień Dobrej Oceny

Wspomnienie świetych męczenników Karola Lwangi i Towarzyszy

Jan Paweł II na dziś

Rozpoczęły się VIII Dni Jana Pawła II

„Mądrość” to temat tegorocznych, VIII Dni Jana Pawła II, które rozpoczęły się w poniedziałek w Krakowie i potrwają do czwartku. Celem wydarzenia organizowanego przez małopolskie uczelnie jest popularyzacja myśli, dziedzictwa i postaci bł. Jana Pawła II.

 

Kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski mówił 4 listopada podczas konferencji prasowej zapowiadającej to wydarzenie, że przed kanonizacją Jana Pawła II świat coraz bardziej interesuje się myślą papieża Polaka.

„Ukazanie człowieka wyjątkowo mądrego to ważna sprawa, zwłaszcza, że idziemy w kierunku jego kanonizacji. Jego świętość też się przejawiała w jego wielkiej mądrości” - podkreślił hierarcha.

Z kolei przewodniczący komitetu organizacyjnego ks. prof. Maciej Ostrowski z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie powiedział, że wydarzenie to ma z jednej strony przypomnieć postać papieża, a z drugiej strony przyczynić się do zgłębienia jego dziedzictwa i „pokazania jak ono może nas dzisiaj zainspirować”.

W ramach spotkania tradycyjnie odbędzie się międzynarodowa sesja naukowa pt. "Oblicza mądrości", w której uczestniczyć będą naukowcy, teologowie, filozofowie, artyści i przedstawiciele różnych dyscyplin naukowych.

Honorowym gościem Dni Jana Pawła II będzie kard. Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego. Obecny będzie także George Weigel, pisarz katolicki, autor biografii Jana Pawła II pt. "Świadek nadziei".

W trakcie Dni odbędzie się także spotkanie z George'em Weiglem pt. „John Paul II – A Doctor of the Church?”. Poprowadzą je bp Grzegorz Ryś i dr Magdalena Heydel. Zaplanowano także m.in. sesję naukową "Muzyka wobec poezji i nauczania Karola Wojtyły i Jana Pawła II", sympozjum "Nauka i mądrość" oraz koncert w bazylice franciszkanów.

Dni Jana Pawła II zakończy Msza św. w Sanktuarium Błogosławionego Jana Pawła II w Łagiewnikach. Po niej tradycyjnie odbędzie się wręczenie nagród w konkursie literackim dotyczącym bł. Jana Pawła II.

Szczegółowy program


Celem Dni Jana Pawła II jest upamiętnienie postaci bł. Jana Pawła II i popularyzacja jego dziedzictwa w społeczności akademickiej Krakowa i całej Małopolski.

Decyzja o organizacji pierwszych Dni Jana Pawła II została podjęta w 2006 r. przez Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa. W przedsięwzięciu biorą udział nie tylko krakowskie uczelnie, ale także szkoły wyższe z województwa małopolskiego.

Źródło:
;