Imieniny: Wiktora, Marity, Ignacego

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem

Dwudziesta Dziewiąta Niedziela zwykła

Pod oknem

 fot. Łukasz Kaczyński Bp Ryś na rekolekcjach po ŚDM.

O tym, że dar rozumu wynikający z działania Ducha Świętego, polega ostatecznie na zaufaniu Bogu, mówił w sobotę wieczorem do młodych biskup Grzegorz Ryś. Hierarcha przewodniczył drugiej odsłonie rekolekcji po Światowych Dniach Młodzieży pt. „Ogień dla nas i całego świata”.

Hierarcha tłumaczył młodym, że dar rozumu nie polega na wykorzystaniu wiedzy, ale na zdolności rozumienia.

"W tym darze chodzi o zdolność rozumienia. Zwłaszcza sytuacji, które nas przerastają - momentów, w których przy całej swojej wiedzy, nic nie rozumiesz i tylko Pan Bóg może dać Ci to zrozumienie" - mówił.

Dodał, że potrzeba do tego zarówno głowy, jak i serca. "Dopiero sercem zaczynam mieć zdolność oceniania rzeczywistości i wydarzeń oraz zrozumienia człowieka. Nie mogę zrozumieć człowieka jeśli staram się go złapać tylko umysłem, a nie mam dla niego miejsca w swoim sercu" - wyjaśniał.

Przestrzegł przed tym, aby tych darów nie "urzeczawiać". "Wiara to nie jest pozyskiwanie dobrych rzeczy. Wiarą też nie jest nawet wypracowywanie konkretnych cnót. To jest spotkanie z Bogiem, który jest osobowy. Spotkanie z Duchem Świętym jest tym, co w człowieku owocuje" - nauczał.

Na przykładzie Jana Chrzciciela wskazywał jak wielkimi darami są obdarzeni wierni w dzisiejszym świecie. "Jesteśmy obdarowani i obdarowywani nieustannie. Nasze możliwości spotkania z Bogiem są po prostu nieporównywalnie większe od tego, co miał Jan" - podkreślił.

Odnosząc się z kolei do postawy Matki Bożej podczas zwiastowania oraz po odnalezieniu Jezusa w świątyni, wskazał, że Maryja pewnych spraw też nie rozumiała. "Widzicie w jaki sposób Duch Święty w niej działa? Ona rozumie jedno. Ten, który przyszedł do niej z propozycją jest godny zaufania. To jej jest 'fiat' - nie rozumiem, ale ufam Ci" - opisał.

Takiej właśnie postawy życzył młodzieży. "Dar rozumu jest ostatecznie naszym rozumnym przylgnięciem do Boga. To jest relacja - pełna zaufania i miłości. Ten dar polega na otwarciu się na działania Ducha Świętego, który mówi: 'Zaufaj Bogu'. Nawet jeśli się boję - ufam Bogu" - powiedział na zakończenie biskup Ryś.

Młodzi spotkali się także z przedstawicielem wspólnoty „namARKA” oraz Towarzystwa Ducha Świętego. Do łagiewnickiego sanktuarium przybył także kard. Stanisław Dziwisz, który zebranym podziękował za wierność przesłaniom lipcowych Światowych Dni Młodzieży. W związku ze zmianą na urzędzie metropolity zapewnił, że zawsze pozostanie złączony z Kościołem krakowskim i będzie darzył go specjalną troską w swoim sercu.

Kolejne nauki rekolekcyjne w ramach nowego cyklu przewidziano na 21 stycznia, 11 lutego, 11 marca, 8 kwietnia i 13 maja. W styczniu gośćmi młodych będą br. Marek i br. John ze Wspólnoty z Taizé, natomiast w lutym kard. Luis Antonio Tagle z Filipin.

Oceń treść:
Źródło:
;