Imieniny: Jaromira, Justa, Justyny

Wydarzenia: Światowy Dzień Raka Krwi

Jan Paweł II na dziś

Ruszyła strona przygotowująca do kanonizacji bł. Jana Pawła II

 fot. Piotr Tumidajski

„Przyjmij dar powołania, uklęknij przed Bogiem i przed człowiekiem” - to streszczenie opracowanego w archidiecezji krakowskiej programu duchowych przygotowań do kanonizacji błogosławionych papieży Jana XXIII i Jana Pawła II. Pomocą kapłanom i wiernym ma służyć specjalnie na tę okazję przygotowana strona internetowa: www.kanonizacja.diecezja.pl.

 

"Powracamy do prawdy o powołaniu do świętości oraz o uznaniu jej za właściwą miarę życia chrześcijańskiego. Chcemy rozbudzić w sobie pragnienie świętości i gorliwiej tą drogą kroczyć. Oznacza to większą troskę o rozwój miłości Boga i miłości człowieka” – czytamy na stronie www.kanonizacja.diecezja.pl, która ma służyć pomocą kapłanom i wiernym w duchowych przygotowaniach do kanonizacji bł. Jana XXIII i bł. Jana Pawła II.

Diecezjalny program duchowych przygotowań do kanonizacji papieża Polaka streszcza się w trzech punktach: przyjmij dar powołania: „Świętymi bądźcie”, uklęknij przed Bogiem: „Godzina święta”, uklęknij przed człowiekiem: „Wyobraźnia miłosierdzia”.

Czas przed ogłoszeniem świętym Jana Pawła II ma być okresem rozwoju życia modlitewnego, a przede wszystkim adoracji Najświętszego Sakramentu. Stąd mocny akcent na „godzinę świętą”, czyli adorację w pierwszy czwartek miesiąca. Do jej przeżywania przygotowane zostały odpowiednie pomoce.

Kolejnym elementem programu jest wezwanie do „wyobraźni miłosierdzia”. „Słowa i przykład bł. Jana Pawła II, a także nauczanie jego następców, wskazują kierunki zaangażowania każdego wierzącego i wspólnot parafialnych” – piszą autorzy strony internetowej i dodają, że temu tematowi trzeba poświęcić więcej uwagi zarówno w etapie przygotowania do kanonizacji, jak w całej dalszej posłudze Kościoła wobec potrzebujących.

Zamieszczone w serwisie teksty modlitw i rozważań, mogą być powielane na użytek wspólnot; mogą być umieszczane na parafialnych stronach internetowych.

Strona internetowa www.kanonizacja.diecezja.pl zawiera również sugestie dotyczące przeżycia samego dnia kanonizacji oraz uwagi na temat rozwijania kultu nowego świętego i troski o dalszy rozwój wszystkich działań, podjętych w czasie przygotowania do kanonizacji.

Proponowane działania stanowią część ogólnopolskiego programu duszpasterskiego na rok 2013/2014, którego temat brzmi: „Wierzę w Syna Bożego”.

Źródło:
;