Imieniny: Wiktora, Marity, Ignacego

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem

Dwudziesta Dziewiąta Niedziela zwykła

Pod oknem

Sakramenty dla dorosłych - rusza kurs u krakowskich dominikanów

 fot. pixabay.com

Po raz kolejny grupa osób w różnym wieku i o najróżniejszym doświadczeniu życiowym będzie przygotowywała się do przyjęcia chrztu wraz z bierzmowaniem i komunią u krakowskich dominikanów. Drugą grupę stanowić będą ochrzczeni, którzy nie przyjęli bierzmowania lub pierwszej komunii i teraz chcą to nadrobić.

 

- Droga stawania się chrześcijaninem dla każdego jest inna – tłumaczy Michał Wsiołkowski z Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny, od 5 lat organizującej kurs przygotowawczy. – Jednak każdy, kto ostatecznie chce przyjąć sakramenty wtajemniczenia lub jest gotów podjąć trud rozeznawania tej drogi, jest zaproszony na nasze spotkania: rozpoczęcie kursu do niczego nie zobowiązuje – dodaje.

Kurs przygotowawczy był obecny w Kościele niemal od jego początku; tradycyjnie trwał trzy lata, a obecnie w Krakowie rozciągnięty jest od początku października do Wielkanocy, kiedy to kandydaci przyjmują chrzest. Bierzmowanie udzielane jest w drugiej grupie kilka tygodni później, w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Do tego czasu wszyscy uczestniczą w cotygodniowych, dwugodzinnych spotkaniach (odpowiednio w poniedziałek lub wtorek). – Katechumenat to droga stawania się chrześcijaninem – wyjaśnia o. Tomasz Grabowski OP, który pięciokrotnie prowadził całoroczny kurs. – To czas w którym poznajesz podstawowe prawdy wiary, Biblię, uczysz się modlić i uczestniczyć w liturgii, a przede wszystkim poznajesz wspólnotę Kościoła – dodaje.

Aby się zapisać, wystarczy wypełnić przed końcem września (ewentualnie na początku października) krótki formularz. – Sakrament to najpewniejszy sposób na przyjęcie łaski i działania Boga. Właśnie życia z Bogiem chcemy się uczyć – zachęca o. Wojciech Sznyk, który w tym roku poprowadzi kurs. Kolejna okazja dopiero za rok!

Szczegóły: www.liturgia.dominikanie.pl.

Źródło:
;