Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Eustachego

Wydarzenia: Dzień Metalowca

Rozmowy konsekrowane

Gośćmi drugiego odcinka audycji „Rozmowy konsekrowane” w radiu nowohuckie.PL było Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego i Zgromadzenie Księży Najświętszego Serca Jezusowego. O historii i bieżącej działalności zgromadzeń, szczególnym kulcie Serca Jezusowego oraz własnej drodze powołania mówili s. Jadwiga Kupczewska i ks. Przemysław Król.

 

Audycja rozpoczęła się od wyjaśnienia prawdziwej relacji sercanek i sercanów w kontekście historii zgromadzeń. Ks. Przemek objaśnił, że zgromadzenia nie są jedną rodziną zakonną, gdyż posiadają różnych założycieli, choć żyjących w tym samym wieku – okresie wyjątkowego skupienia uwagi na kulcie Serca Pana Jezusa.

S. Jadwiga przedstawiła szczegółowo historię Zgromadzenia Służebnic, rozpoczynając od krótkiego życiorysu założyciela, św. Józefa Sebastiana Pelczara, kanonizowanego przez Jana Pawła II w 2003 r. Przypomniała, że był biskupem, jak i rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podkreśliła z uśmiechem, że był człowiekiem gorliwie zdobywającym wiedzę – w Rzymie ukończył nawet dwa doktoraty w ciągu niespełna dwóch lat.

Siostra wskazała, że jej zgromadzenie zrodziło się z wrażliwości społecznej założyciela. „Spotkał się on z biedą ludzką oko w oko – zwłaszcza z biedą i potrzebami służących oraz robotników” – opowiadała. Pierwszym dziełem odpowiadającym na potrzeby krakowskiego społeczeństwa było założenie Bractwa Królowej Korony Polskiej, jednak pracujące w nim osoby nie mogły poświęcać tyle czasu, ile było to konieczne. „Pelczar zobaczył, że jego dwie ręce to za mało. Dowiedział się, że o. Honorat Koźmiński, przebywający w Królestwie Polskim założył zgromadzenie zajmujące się właśnie służącymi” – kontynuowała.

Jak wskazała s. Jadwiga ta znajomość zaowocowała przysłaniem do Krakowa trzech sióstr, z których jedna, Klara Ludwika Szczęsna, stała się współzałożycielką Zgromadzenia Służebnic. „Zazwyczaj piękne dzieła rodzą się w cierpieniu – tak też było w naszym przypadku. To cierpienie polegało na podzieleniu się zgromadzenia, które wynikało z konieczności ucieczki naszej założycielki przed represjami carskimi w związku z jej działalnością w Zgromadzeniu Sług Jezusa” – wytłumaczyła.

Odwołując się do słów siostry Jadwigi, ks. Przemek przypomniał, że założyciel sercanów ukończył aż 4 doktoraty. Ojca Leona Jana Dehona przedstawił jako osobę żyjącą w trudnym dla Kościoła czasie– okresie po rewolucji francuskiej i manifestu komunistycznego Karola Marksa. Pomimo sprzeciwu ze strony rodziny i chęci wybicia mu z głowy „zaściankowej religijności”, o. Dehon podjął decyzję o tym, żeby porozmawiać o swoim powołaniu z papieżem – co skończyło się skierowaniem Leona do seminarium.

Kapłan wskazał, że po powrocie do Francji założyciel sercanów doświadczył nędzy duchowej robotników, wyrwanych ze swoich środowisk i ulegających ideologii socjalizmu. Wtedy podjął decyzję o konieczności realnego działania – utworzył Patronat św. Józefa dla młodzieży, organizował kursy ekonomii społecznej czy wreszcie odkrył, że do zmiany sytuacji robotników niezbędne jest dotarcie do przedsiębiorców. „Każdy kapłan powinien wziąć rękę przedsiębiorcy i wsadzić ją w rękę pracownika. To była niezwykła idea budowania nowego typu relacji społecznej” – przytaczał i oceniał słowa założyciela.

Ks. Przemek podkreślił, że w sercu o. Leona rodziła się potrzeba głębokiego fundamentu dla tej nowej formy działalności ewangelizacyjnej – stąd idea zgromadzenia zakonnego. Dodał, że pierwszym miejscem w Polsce, gdzie przybyli sercanie był Kraków. „Można by powiedzieć, że założyli się sami – kilku młodych chłopców wyjechało na formację do Francji i jeden z nich, ks. Kazimierz Wiecheć, powrócił do Polski i założył zgromadzenie w Polsce, czemu pomógł kard. Adam Sapieha” – opisał początki polskich sercanów.

S. Jadwiga podkreśliła, że dużą rolę w rozpowszechnianiu kultu Najświętszego Serca Jezusa odegrała francuska wizytka, św. Maria Małgorzata Alacoque, której Jezus objawił konieczność oddawania czci Jego sercu. „W tamtym czasie ten kult Bożego serca był kultem bardzo orzeźwiającym – powstało ponad 20 różnych zgromadzeń zakonnych związanym z tą duchowością” – dodał ks. Przemek, tłumacząc tym samym zbieżność nazw wielu zgromadzeń. Goście przypomnieli także radiosłuchaczom, że to polscy biskupi poprosili ówczesnego papieża o możliwość odbierania przez Serce Jezusa szczególnego kultu w Polsce.

Odnosząc się do historii własnego powołania s. Jadwiga przyznała, że jej droga powołania jest zwykłą drogą, bez spektakularnych nawróceń i zakrętów. „Zawsze dotykała mnie modlitwa o powołania. Nigdy nie myślałam, że to ja zrealizuję modlitwy proboszcza mojej parafii o pierwsze powołanie” – opowiadała. Siostra powiedziała, że przez pewien okres odczucie wezwania do służenia Bogu walczyło z chęcią studiowania prawa czy historii. „Kiedy jednak odkryłam, że założyciel sercanek też chciał być historykiem i kapłanem i dał radę to pogodzić, to powiedziałam Bogu tak” – wyznała.

Ks. Przemek wspominał, że zawsze wszyscy myśleli, że to jego brat zostanie duchownym, gdyż większość czasu spędzał w kościele – podczas, gdy on sam realizował się w zdobywaniu wiedzy inżynieryjno-budowlanej. „Jednak powołanie, jak też wspomniała już siostra, to jest dar i tajemnica – ja usłyszałem głos wzywający Boga” – powiedział. Przyznał, że od samego początku odczuwał, że chce mieć rodzinę, a więc wybór padł na zgromadzenie zakonne, wspólnotę, a Boża opatrzność poprowadziła go do jedynego mu znanego zakonu – sercanów.

Przedstawiając charyzmaty wyróżniające zgromadzenie ks. Przemek stwierdził, że działanie jego wspólnoty można streścić w słowach „miłość i wynagrodzenie”. „Nasz założyciel mówił, żebyśmy podejmowali te dzieła, które są w danym miejscu i czasie dla Kościoła najważniejsze. Żebyśmy odpowiadali na najbardziej palące problemy, ale zawsze w duchu miłości” – powiedział. Kontynuując podkreślił, że przesłaniem wspólnoty jest rozpoczynanie każdego czynu od modlitwy i zjednoczenia z Sercem Pana Jezusa.

S. Jadwiga oceniła, że w przypadku Zgromadzenia Służebniczek jest to sprawa uproszczona, gdyż duchowość i charyzmat są sercańskie. „Polega to na tym, że każdy patrząc na siostrę sercankę ma odkrywać tajemnicę Serca Jezusowego. Ma odkrywać podstawę leżącą u działań podejmowanych przez nas na rzecz drugiego człowieka” – tłumaczyła.

Przechodząc do realnych działań podejmowanych przez sercanki s. Jadwiga wymieniła pracę w szpitalach, szkołach czy kuriach. Dodała, że pięć sióstr miało zaszczyt wspomagać pracę św. Jana Pawła II w Rzymie. Oprócz tego w Krakowie siostry prowadzą także bursę dla studentek oraz Muzeum św. Józefa Sebastiana Pelczara przy ul. Garncarskiej. Korzystając z okazji s. Jadwiga poprosiła o wsparcie modlitewne i finansowe akcji „123456serc.pl”, której celem jest zebranie funduszu na modernizację domu dla studentek.

Odpowiadając na pytanie o „przeżywanie teraźniejszości z pasją” ks. Przemek wskazał, że sercanie realizują je na różnych polach. Podkreślił, że w parafii przy ul. Saskiej w Krakowie znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Błogosławionego Macierzyństwa, przed którym odbywają się modlitwy o dar nowego życia, zwłaszcza par starających się nieskutecznie o potomstwo. Nową działalnością zgromadzenia jest Domus Mater, znajdujący się tuż za murami kościoła, gromadzący dzieła apostolskie: Centrum Zdrowia Rodziny, Duszpasterstwo Transplantacji „Tak” oraz Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent”. Zachęcił także do zapoznawania się z pozycjami wydawnictwa DEHON.

Na zakończenie prowadzący audycję poprosił o kilka słów skierowanych do osób stojących na rozdrożu wyboru życiowej drogi. „Życzę odkrycia prawdziwej miłości, w której nie ma lęku” – powiedziała s. Jadwiga. „Dziś mamy coraz więcej rzeczy, które trzeba zostawić, by pójść za Jezusem. Ale przecież Ewangelia mówi ‘jeżeli ktoś zostawi, to otrzyma stokroć więcej’” – dopowiedział ks. Przemek.

Audycja „Rozmowy konsekrowane” powstaje w radiu nowohuckie.PL, które już od ponad dwóch lat działa przy pallotyńskiej parafii Matki Bożej Pocieszenia w Krakowie. Radio nadaje stale, a w robocze dni tygodnia w popołudniowym i wieczornym paśmie antenowym prowadzone są audycje na żywo. Rozgłośnia jest także współorganizatorem słynnych na całą Polskę Rejsów Ewangelizacyjnych na Barce.

Pełna treść audycji dostępna jest na stronie internetowej: nowohuckie.pl. Kolejny odcinek „Rozmów konsekrowanych” będzie można usłyszeć już 10 lutego o godz. 20:00.

Źródło:
;