Imieniny: Marka, Jaroslawa, Wasyla

Wydarzenia: Dzień Sekretarki

Pod oknem

Sesja o terroryzmie i prześladowaniach z prapremierą filmu o różańcu

błogosławieni męczennicy misjonarze-franciszkanie ojcowie michał tomaszek i zbigniew strzałkowski fot. meczennicy.franciszkanie.pl

W sobotę 13 maja w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach (aula Jana Pawła II) odbędzie się sesja naukowa o terroryzmie i prześladowaniach za wiarę. Połączona ona będzie z projekcją dwóch filmów dokumentalnych na ten temat i spotkaniem z ich twórcami i bohaterami. Patronami sympozjum będą pierwsi polscy błogosławieni misjonarze-męczennicy: o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek.

 

Eurodeputowany prof. dr. hab. Ryszard Legutko mówić będzie o Kościele Katolickim w Europie; Dyrektor Sekcji Polskiej organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. dr. hab. Waldemar Cisło - o męczeństwie chrześcijan na przełomie XX/XXI wieku; franciszkański historyk, prof. UPJPII o. dr hab. Zdzisław Gogola OFMConv – o terroryzmie i misji franciszkańskiej w Peru; prof. UPJPII ks. dr hab. Andrzej Bruździński o „Świetlistym Szlaku” w Peru na usługach komunizmu; doktorant UPJPII o. mgr Rafał Antoszczuk OFMConv o męczeństwie w zakonie franciszkańskim, a promotor kultu błogosławionych misjonarzy-męczenników br. Jan Hruszowiec OFMConv – o wielkim wzroście czci i nabożeństwa do bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. Michała Tomaszka po ich beatyfikacji.

Po południu uczestnicy sesji zobaczą dwa filmy. Pierwszy - „Życia nie można zmarnować”, który w zeszłym roku otrzymał watykańskiego Oscara i drugi, prapremierowy - „Teraz i w godzinę śmierci”, który w części dotyczyć będzie Krucjaty Różańcowej w obronie przed terroryzmem. Po emisji przewidziane jest spotkanie z ich twórcami i niektórymi bohaterami.

Sesja rozpocznie się mszą św. w Sanktuarium w Łagiewnikach o godz. 9.00.

Organizatorami sympozjum są Prowincja św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Franciszkanów w Polsce; Biuro Promocji Kultu męczenników Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię oraz Instytut Historii na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II  w Krakowie.

Oceń treść:
;