Imieniny: Larysy, Emanyela, Teodora

Wydarzenia: Dzień Modlitw Za Więźniów

Polska

 fot. Fotolia.com

Myślą przewodnią wiosennego Zebrania Plenarnego Konferencji Przełożonych Wyższych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych jest młodzież, jej oczekiwania, pragnienia i nadzieje. Spotkanie odbywa się w Warszawie, w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w dniach 10-12 kwietnia.

 

Siostry obradujące na Konferencji Przełożonych Wyższych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych wysłuchają relacji z socjologicznych badań nad młodzieżą, zapoznają się z wynikami ankiety przeprowadzonej w Polsce w perspektywie jesiennego Synodu i dokumentu opracowanego w czasie przedsynodalnego spotkania młodych w Rzymie oraz powrócą do refleksji nad dezyderatami zgłoszonymi przez młodzież konsekrowaną.

Ze względu na 100-lecie odzyskania niepodległości, m. Krystyna Dębowska, historyk, przedstawi wkład wspólnot życia konsekrowanego i niektórych znaczących zakonnic w odzyskanie niepodległości i w dzieło odbudowy Kraju.

Bp Krzysztof Zadarko będzie mówił o problematyce związanej z handlem ludźmi. Jest to temat ważny dla żeńskich zgromadzeń zakonnych, Konferencja bowiem współpracuje, przez swą sekcję Bakhita, z międzynarodową siecią przeciwdziałania temu haniebnemu procederowi i różnym formom współczesnego niewolnictwa.

Ponadto stałym tematem zebrań są sprawy bieżące Kościoła i instytutów życia konsekrowanego. Zebranie otworzył, jak to jest już w tradycji, abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, jest też obecny przewodniczący Komisji ds. Życia Konsekrowanego bp Jacek Kiciński.

Źródło:
;