Imieniny: Izydora, Waclawa

Wydarzenia: Światowy Dzień Bezdomnych Zwierząt

Z Bogiem

 fot. Łukasz Kaczyński

Od piątku do niedzieli w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach trwały wyjątkowe warsztaty liturgiczno-muzyczne pt. "Zanurzeni w miłosierdziu". Wzięło w nich udział ponad 200 osób z całej Polski.

Wokalne umiejętności uczestników szkolili Hubert Kowalski – kompozytor, dyrygent i producent muzyczny, a także kontrabasista i wokalista, Paweł Bębenek – związany ze środowiskiem muzycznym przy krakowskim kościele dominikanów oraz Piotr Pałka – kompozytor i dyrygent wielu zespołów, w tym założyciel i dyrygent chóru Voce Angeli, działającego przy bazylice oo. franciszkanów w Krakowie.

Jak podkreślił Paweł Bębenek, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia to szczególne miejsce, więc i śpiew brzmi w nim wyjątkowo. – W Łagiewnikach gospodynią jest święta Faustyna i Jezus, dlatego mamy poczucie bycia u siebie. Czujemy się tutaj kochani, myślę, że każdy z uczestników tego doświadcza i wyrażamy naszą wdzięczność właśnie przez śpiew – powiedział.

Na warsztat zostały wzięte utwory mówiące o Bożym miłosierdziu – zarówno te znane, jak i nowe opracowania. Umiejętności wokalne szlifowano ćwicząc m.in. „Boże mój, Boże, szukam Ciebie”, „Bóg jest miłością” czy „Duch i ogień”.

Z kolei Hubert Kowalski dodał, że osobista relacja z Bogiem jest niezbędna do rozwoju w dziedzinie szeroko rozumianej muzyki kościelnej. – Chcemy tutaj pokazać, że posługa muzyczna jest swoistym zaproszeniem człowieka do nieustannego zgłębiania Boga i zaświadczyć, że prawdziwe i mocne trwanie przy Nim spowoduje, że ich posługa będzie jeszcze bardziej owocna – wskazał.

Dlatego też w czasie spotkania nie zabrało wspólnej modlitwy. Uczestnicy brali udział w codziennych Mszach św., adoracjach, Koronce do Bożego Miłosierdzia czy modlitwie brewiarzowej. Wysłuchali także konferencji pt. „Źródła śpiewu liturgicznego”, którą wygłosił o. Marcin Drąg OFMConv.

Jak oceniali szkolący swoje umiejętności głosowe, śpiew liturgiczny daje bardzo dużo energii i radości. – Przez śpiew można wyjątkowo zanurzyć się w Bożej miłości. On jest wyjątkową modlitwą osobistą, a jednocześnie niesamowitym świadectwem dla innych. I właśnie tego chciałabym się tutaj nauczyć – by moja posługa muzyczna pomagała ludziom odkrywać Boga – przyznała Ania z Myślenic.

Weekendowe warsztaty muzyczne zorganizowało Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Oceń treść:
Źródło:
;