Imieniny: Izydora, Waclawa

Wydarzenia: Światowy Dzień Bezdomnych Zwierząt

Pod oknem

Spotkanie pod choinką, które łączy

 fot. Łukasz Kaczyński

Skrzypce, akordeony, ponad 100 góralskich głosów, piękna choinka i prezenty - tak właśnie wyglądała 13. odsłona wydarzenia „Choinka pod Oknem Papieskim”. Jak zwykle nie zabrakło na nim tak mieszkańców, jak i przyjezdnych.

W sobotę po południu plac przed Pałacem Arcybiskupów Krakowskich rozświetliły choinkowe światełka i wypełnił śpiew kolęd i pastorałek. Animatorem muzycznym wydarzenia była kapela „Mała Armia Janosika” z Raby Wyżnej, licząca ponad 140 osób.

- Cieszymy się, że możemy tutaj przyjechać i wspólnie kolędować. Tym samym przygotowujemy się razem do tej wielkiej tajemnicy nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. Czasu, które wyjątkowo łączy. Jak widzimy krakowian, jak i turystów już połączył - powiedziała pani Ewa, której trzy pociechy grały i śpiewały na scenie.

Na placu nie zabrakło całych rodzin, dzieci paradujących w zielonych czapkach mikołajkowych, które otrzymały od Lasów Państwowych, jak i służb mundurowych, które dzielnie wykonywały dziś obowiązki św. Mikołaja. Dla zebranych przed Oknem Papieskim przygotowano bowiem blisko 2 tysiące słodkich świątecznych paczek.

Uroczystemu zapaleniu lampek na blisko 16-metrowym drzewku z Nadleśnictwa Nawojowa abp Markowi Jędraszewskiemu towarzyszył wojewoda małopolski, Piotr Ćwik. - Przekazuję życzenia dobrych, radosnych, spokojnych, błogosławionych i rodzinnych świąt Bożego Narodzenia. Niech się nam wszystkim darzy! - powiedział on do zebranych.

Z kolei metropolita krakowski przypomniał historię bożonarodzeniowego drzewka, zwracając uwagę, że grzech pierworodny doprowadził do tego, że Adam i Ewa opuścili raj i nie mogli korzystać z drzewa życia.

- Ale przyjście Nowonarodzonego to zmienia. Święta Bożego Narodzenia mówią nam, że Bóg daje nam korzystać z owoców życia. A choinka przypomina nam o radości, że Bóg poprzez swojego Syna przygarnia nas i chce byśmy żyli Bożym życiem - podkreślił hierarcha.

O radości mówili też zgromadzeni przed sceną. - To niezmiernie ważne, że jest taka przestrzeń, która nas scala i sprawia, że się cieszymy. Bez względu na to, co się dzieje na co dzień. Nie tylko rodzinnie, ale właśnie z sąsiadem, może kolegą z pracy czy też zupełnym nieznajomym. Bóg przychodzi na świat po raz kolejny i to naprawdę dobry powód, by znów starać się być w radości lepszymi - ocenił pan Piotr.

Drzewko, które już stoi przed Oknem Papieskim pochodzi z drzewostanu gospodarczego w leśnictwie Roztoka Wielka z Nadleśnictwa Nawojowa. Leśnicy wybrali blisko 40-letnią jodłę, która 15,5 metra.

Choinka ustawiana przed Pałacem Arcybiskupów Krakowskich jest nawiązaniem do bożonarodzeniowych drzewek stawianych Janowi Pawłowi II w Watykanie. Pierwsze z nich pojawiło się tam w 1982. Od tamtej pory oświetlone drzewko wpisało się na stałe w obchody Bożego Narodzenia w Rzymie.

Oceń treść:
Źródło:
;