Imieniny: Blazeja, Saturnina

Wydarzenia: Święto Straży Ochrony Kolei

Pierwsza Niedziela Adwentu

Jaśniej

konfesjonały, spowiedź fot. Paulina Krzyżak / ŚDM Flickr.com

W dobie pandemii duchowni cały czas szukają nowych pomysłów na wsparcie duszpasterskie wiernych. We Wrocławiu zorganizowano spowiedź… na telefon!

- Oczywiście nie chodzi tutaj o spowiedź PRZEZ telefon, bo nie jest to możliwe zgodnie z normami przyjętymi w Kościele katolickim. Jest to spowiedź NA telefon, co oznacza, że każdy, kto pragnie się wyspowiadać może zadzwonić, umówić się na spowiedź i wyspowiadać przy zachowaniu wszelkich obostrzeń sanitarnych - tłumaczy ks. Paweł Druszcz, inicjator wrocławskiego Centrum Nowej Ewangelizacji „DON BOSCO”.

Jak ocenia, akcja to stworzenie przestrzeni, by w trwającej epidemii koronawirusa, pomóc ludziom w dostępie do sakramentów świętych. - Chcieliśmy, by było to nowe narzędzie pracy i ewangelizacji. Aby było bardziej rozpoznawalne, nadaliśmy mu nazwę JESUS CALL CENTER - mówi duchowny.

Każdy, kto chce skorzystać z nowej inicjatywy Centrum Nowej Ewangelizacji „DON BOSCO” może zadzwonić pod numer +48 22 188 123. Jak dodaje ks. Druszcz, który jest na co dzień proboszczem parafii Najświętszego Serca Jezusa we Wrocławiu, to narzędzie zwłaszcza dla ludzi starszych lub lękających się o swoje zdrowie, ale chcących w Wielkim Poście dbać również o „zdrowie duchowe”.

Spowiedź we Wrocławiu odbywa się w bezpiecznych sanitarnie warunkach. Organizatorzy przygotowali trzy takie miejsca.

- To konfesjonał, który jeszcze szczelnie zabezpieczony i dezynfekowany albo pomieszczenie, gdzie zachowujemy odległość od siebie około 3 metrów albo spacer po kościelnym parkingu. Do tej pory z akcji korzysta kilkanaście osób dziennie - opisuje ks. Druszcz.

Wrocławski proboszcz zachęca do takiej inicjatywy również inne parafie z całej Polski. - Spowiedź przedświąteczna to ważny element życia chrześcijańskiego, który na skutek konieczności pozostawania w domach, został ograniczony. Spróbujmy jako kapłani tak ją organizować, by ludzie czuli się bezpieczni i jednocześnie mogli wzrastać duchowo - apeluje.

W przyszłości JESUS CALL CENTER obok pomocy duchowej i sakramentalnej, ma pełnić również rolę wsparcia psychologicznego oraz terapeutycznego. Planuje się zgromadzić osoby wykwalifikowane w swoich dziedzinach, by prowadzić rozmowy na wszystkie tematy oraz uruchomić bazę do prowadzenia terapii w ramach poradni psychologicznej.

Więcej informacji o JESUS CALL CENTER można znaleźć na stronie www.centrumdonbosco.pl. Centrum Nowej Ewangelizacji „DON BOSCO” jest „miejscem spotkań dla każdego, kto spotkał już Jezusa, ale przede wszystkim dla tych pragnących Go spotkać”.

Wolontariusze z nim współpracujący wspierają ewangelizację ludzi na ulicach, osoby bezdomne, uczestników kursów Alpha, dzieci i młodzież czy osoby stojące na progu odejścia z Kościoła. W ramach Centrum działa także Duszpasterstwo Akademickie MOST oferujące studentom dom, formację i przyjaźń oraz Dom Miłosierdzia z posługą modlitwy uwolnienia.

Oceń treść:
Źródło:
;