Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marii

Wydarzenia: Dzień Drogowca i Transportowca

Nauczanie

Strach paraliżuje, sprawia, że podejmujemy błędne decyzje

papież franciszek w oknie pałacu apostolskiego fot. Anna Munk

Strach zawsze paraliżuje i często sprawia, że podejmujemy błędne decyzje. Zniechęca do angażowania się, prowadzi do chronienia się w rozwiązaniach bezpiecznych i gwarantowanych. W ten sposób dochodzimy do tego, że nie czynimy nic dobrego. Aby iść naprzód i wzrastać na drodze życia, trzeba mieć ufność – mówił Papież w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” przywołując postać sługi z dzisiejszej Ewangelii, który nie pomnożył otrzymanych talentów.

 

Franciszek podreślił, że ów sługa bał się swojego pana, nie miał do niego zaufania.

„Przypowieść ta pomaga nam zrozumieć, jak ważne jest posiadanie prawdziwego obrazu Boga. Nie wolno myśleć, że jest On niedobrym, ostrym i surowym panem, który chce nas ukarać. Jeśli jest w nas takie fałszywe rozumienie Boga, to wówczas nasze życie nie może być owocne, ponieważ będziemy żyli w strachu, a to nie doprowadzi nas do niczego konstruktywnego, wręcz przeciwnie będzie paraliżowało i prowadziło do autodestrukcji. Jesteśmy wezwani do refleksji, aby odkryć, jaki jest naprawdę nasz obraz Boga. Już w Starym Testamencie Bóg objawił się jako «Bóg miłosierny i litościwy, cierpliwy, bogaty w łaskę i wierność» (Wj 34,6). A Jezus zawsze nam ukazywał, że Bóg nie jest panem surowym i nietolerancyjnym, ale ojcem pełnym miłości, czułości, dobroci. Dlatego możemy i musimy pokładać w Nim ogromne zaufanie” – powiedział Ojciec Święty.

Papież zaznaczył, iż Jezus ukazuje nam hojność i troskliwość Ojca poprzez słowo, gesty, akceptację dla wszystkich, zwłaszcza grzeszników, ubogich oraz poprzez przestrogi, abyśmy nie zmarnowali naszego życia. Bóg bowiem szanuje człowieka i to pozwala nam w naszej codzienności stawać się odpowiedzialnymi. 

Po odmówieniu z wiernymi południowej modlitwy maryjnej Franciszek przypomniał najpierw wyniesionego wczoraj na ołtarze amerykańskiego kapucyna Francisa Solanusa. Życzył, aby jego świadectwo pomogło kapłanom, zakonnikom i ludziom świeckim przeżywać z radością więź przesłania ewangelicznego z miłością do ubogich.

Z kolei  Papież wspomniał obchodzony dziś Światowy Dzień Ubogich. Wezwał, aby najbiedniejsi stali w centrum naszych wspólnot nie tylko w takich szczególnych dniach, ale zawsze. „Oni bowiem – mówił Franciszek – są w sercu Ewangelii, w nich spotykamy Jezusa, który mówi do nas poprzez ich cierpienia i potrzeby”. 

Następnie Papież przypominając narody, które żyją w biedzie z powodu wojen i konfliktów zaapelował do wspólnoty międzynarodowej o podjęcie wszelkich możliwych wysiłków na rzecz pokoju, szczególnie na Bliskim Wschodzie. W szczególny sposób wymienił Liban zapewniając o swojej modlitwie za ten kraj, aby mógł się cieszyć stabilnością i być przykładem szacunku i zgodnego współżycia dla całego tamtejszego regionu i świata. Zapewnił także o modlitwie w intencji marynarzy z zaginionego argentyńskiego okrętu podwodnego.

Ojciec Święty  przypomniał również, że dziś obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Zachęcił kierowców do roztropności oraz przestrzegania przepisów drogowych, jako podstawowej formy chronienia siebie i innych.

Oceń treść:
Źródło:
;