Imieniny: Ulryka, Bonawentury, Kamila

Wydarzenia:

Polska

Stulecie Związku Podhalan w Polsce

prezydent duda z góralami fot. Igor Smirnow / KPRP

Na polskich górali zawsze można liczyć, a ich tradycja jest wielką częścią polskiej tradycji, z której Polacy są dumni – mówił Andrzej Duda w Nowym Targu podczas obchodów 100. rocznicy powstania Związku Podhalan. Z okazji jubileuszu uhonorował twórców i działaczy Związku, który zrzesza dziś wszystkie grupy górali polskich, również tych rozsianych po całym świecie.

 

Wcześniej na placu Słowackiego Andrzej Duda upamiętnił pisarza i współzałożyciela Związku, Władysława Orkana. Wziął również udział w jubileuszowej mszy w parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Prezydent objął Honorowym Protektoratem sześć organizacji góralskich z kraju i z zagranicy, których przedstawicielom wręczył dziś Akty Protektoratu oraz pamiątkowe ryngrafy.

Związek Podhalan powstał w 1919 roku w Nowym Targu, ale historia stowarzyszenia górali sięga 1904 roku, kiedy to w Zakopanem powołano Związek Górali. Na czas II wojny światowej działalność Związku została zawieszona. W 1956 r. rozpoczęto starania o reaktywację przedwojennej organizacji, która dziś zrzesza wszystkie grupy górali polskich, również tych rozsianych po całym świecie. Silnie działają oddziały Związku m.in. w Stanach Zjednoczonych.

Oceń treść:
Źródło:
;