Imieniny: Kingi, Krystyny

Wydarzenia: Święto Policji

Wspomnienie św. Kingi, dziewicy

Solidarność

Sukces akcji wsparcia kapucyńskich misjonarzy

 fot. Materiały organizatorów

Jeszcze do Świąt Wielkanocnych można wspomóc inicjatywę „Wyślij pączka do Afryki”, którą organizuje krakowska Fundacja „Kapucyni i Misje”. Choć akcja jeszcze trwa - już można mówić o jej sukcesie.

Na chwilę obecną bowiem już udało się przekroczyć zakładaną kwotę potrzebną na realizację tegorocznych 15 projektów misyjnych, a więc 400 tys. zł. Zebrane pieniądze mają wesprzeć kapucyńskie projekty misyjne związane z edukacją.

- Wsparło nas tysiące indywidualnych darczyńców. To bardzo cieszy, że Polacy odpowiedzieli z tak wielką otwartością serca na naszą inicjatywę. Cały czas spływają jeszcze datki z kiermaszów zorganizowanych w szkołach. I ta część akcji niezwykle nas raduje - że dzieci i młodzież tak chętnie śpieszą z pomocą swoim rówieśnikom w Afryce - opisuje br. Jerzy Steliga OFMCap, prezes Fundacji.

Aktualnie w ramach tegorocznej akcji odbywającej się pod hasłem „Podaruj dzieciom szkołę” zebrano ponad 415 tys. zł. Środki te zostaną przeznaczone m.in. na przygotowanie obwoźnego placu zabaw dla dzieci w Czadzie, stworzenie szkoły alfabetyzacji dla dziewcząt, połączonej z nauką szycia na maszynach czy organizację szkoły dla dzieci z buszu w Republice Środkowoafrykańskiej.

W tym roku do inicjatywy przyłączyła się rekordowa liczba (360) szkół i przedszkoli. Ponadto wzrosła też liczba cukierni (61) i parafii oraz stowarzyszeń (21) wspomagających wydarzenie. Pomimo, iż zebrana kwota przeszła oczekiwania organizatorów, zaznaczają oni, że do Fundacji napływają kolejne prośby misjonarzy.

- Brat Piotr Walocha z Czadu poprosił o wybudowanie dwóch dodatkowychstudni w Czadzie. Każda z nich kosztuje ponad 25 tys. zł. Dlatego dziękujemy za dotychczasową hojność i prosimy o dalsze wsparcie, gdyż ta akcja naprawdę ma wymierne owoce. Widziałem nowy budynek szkoły w Kowone, przedszkole w Bocaranga czy kaplicę w Gaibula. Byłem także przy nowej studni w Kowone. Mogłem również zobaczyć zbudowane przepusty wodne na drodze w głębokim buszu. To wszystko dzięki darczyńcom - podkreśla br. Steliga.

Głównym dniem akcji był Tłusty Czwartek, ale darowizny można wpłacać jeszcze aż do Świąt Wielkanocnych. Numer konta do przelewów tradycyjnych: 26 1240 4533 1111 0010 5274 9794 (z dopiskiem „Pączek dla Afryki”). Okazać pomoc można też kupując „wirtualnego pączka” na stronie www.paczek.kapucyni.pl.

Na misjach w Republice Środkowoafrykańskiej i Czadzie pracuje jedenastu polskich kapucynów. Na afrykańskich terenach nie tylko posługują jako kapłani, ale również dokarmiają osierocone, niedożywione dzieci, kopią studnie w wioskach, w których nie ma dostępu do bieżącej wody oraz budują przedszkola i szkoły, bo jak twierdzą, edukacja jest jedyną szansą na zmianę w sercu Afryki.

Oceń treść:
Źródło:
;