Imieniny: Walerego, Radomira, Tomasza

Wydarzenia: Europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych

Wspomnienie św. Tomasza z Akwinu, prezbitera i doktora Kościoła

Solidarność

Sukces urodzinowej zbiórki Dzieła Pomocy św. Ojca Pio

 fot. materiały prasowe

Z okazji 17. rocznicy powstania krakowskie Dzieło Pomocy św. Ojca Pio zorganizowało zbiórkę na kawę dla osób bez domu. Akcja zakończyła się dużym sukcesem.

- Cieszymy się niezmiernie, że na nasz apel odpowiedziało tylu ludzi dobrej woli. Nasz patron, św. Ojciec Pio, zawsze cenił konkretną pomoc dla potrzebujących, dlatego też nasza zbiórka miała tak wymierny cel. Dzięki akcji udało się zebrać prawie 3 tys. zł - podsumowuje nowy dyrektor krakowskiej organizacji, br. Jacek Waligóra.

Jak wyjaśnia, pomysł, by zbierać na kawę dla bezdomnych, wziął się z codziennej specyfiki pracy w Dziele Pomocy św. Ojca Pio. - Przez 6 dni w tygodniu, każdego ranka częstujemy osoby doświadczające bezdomności gorącą kawą i herbatą. Dla wielu jest to pierwszy kubek czegoś ciepłego w ręku - czasem jedyny w ciągu dnia - podkreśla zakonnik.

Zapotrzebowanie na kawę i herbatę jest bardzo duże. Miesięcznie wydawanych jest ponad 4000 litrów tych płynów.

- Pozyskaliśmy dokładnie kwotę 2 966 zł. Umożliwi nam ona zakup 175 opakowań kawy, którą przez kolejnych 7 tygodni będziemy wydawać osobom doświadczającym bezdomności podczas porannych dyżurów. Z całego serca dziękujemy za zaangażowanie i hojność - opisuje br. Waligóra.

Zbiórka została przeprowadzona we wrześniu, gdyż to miesiąc wyjątkowy dla krakowskiej organizacji. 15 września 2004 r. uzyskała ona status organizacji pożytku publicznego, natomiast 23 września obchodzi liturgiczne wspomnienie patrona - św. Ojca Pio. 23 września jest także dniem, w którym zostały otwarte i oddane do użytku dwa Dziełowe Centra Pomocy w latach 2010 i 2013. 

Dziś krakowskie Dzieło Pomocy św. Ojca Pio to 2 Centra Pomocy, 12 mieszkań dla osób bezdomnych, dziesiątki tysięcy konsultacji specjalistycznych, tyle samo kąpieli i wizyt w garderobie, a nade wszystko setki historii osób bez domu, które udało się zmienić na lepsze

- Dzieło pomogło mi stanąć na nogi. Mogę śmiało stwierdzić, że uratowało mi życie. Mam 37 lat, od ponad 2 lat zachowuję abstynencję od marihuany i jakoś się trzymam. Podjąłem pracę, spłaciłem zaległości finansowe, pozałatwiałem wiele swoich spraw, które zaniedbywałem przez ostatnie lata. Moim marzeniem jest być naprawdę wolnym człowiekiem - przyznaje pan Szymon.

Szczegółowe informacje o aktualnej działalności krakowskiego Dzieła Pomocy św. Ojca Pio oraz o możliwości jego wsparcia dostępne są na stronie www.dzielopomocy.pl. Jedną z form jest przekazanie darowizny na konto organizacji: 74 1240 2294 1111 0010 1273 0039 lub dla darczyńców z zagranicy PL 46 1600 1013 1844 8878 7000 0001.

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio powstało w 2004 r. z inicjatywy Krakowskiej Prowincji Braci Mniejszych Kapucynów, aby nieść pomoc osobom doświadczającym bezdomności. W dwóch Centrach Pomocy - przy ul. Loretańskiej 11 i ul. Smoleńsk 4 w Krakowie - osoby bezdomne otrzymują kompleksowe wsparcie, w tym pomoc doraźną (możliwość zjedzenia posiłku, wzięcia kąpieli, wymiany odzieży na nową, wyprania odzieży, skorzystania z pomocy medycznej), jak i specjalistyczną (socjalną, zawodową, mieszkaniową, prawną, psychologiczną i duchową).

Oceń treść:
Źródło:
;