Imieniny: Cezaryny, Dionizego, Julii

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Romów

Środa Wielkiego Tygodnia

Pod oknem

Św. Franciszek z Asyżu od 40 lat patronem ekologów

zaproszenie fot. Materiały prasowe

40 lat temu, 29 listopada 1979 r., Jan Paweł II na prośbę środowisk naukowych, przyrodników i ekologów ogłosił św. Franciszka z Asyżu patronem ekologów. W przeddzień tej rocznicy, w czwartek 28 listopada Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu (REFA) zaprasza do Krakowa na wspólne świętowanie, debatowanie, planowanie dalszych działań oraz na modlitwę za wszystkich zaangażowanych w ochronę stworzenia oraz za zmarłych przyrodników i ekologów.


O godz. 16.30 w Bazylice św. Franciszka w Krakowie przy Franciszkańskiej 2 celebrowana będzie msza św. dziękczynna. Po niej, ok. godz. 17.15 w auli bł. Jakuba (ul. Franciszkańska 4) odbędzie się okolicznościowa sesja. 

W programie: prezentacja nowych publikacji i projektów REFA oraz debata nt. aktualności przesłania patrona ekologów wobec współczesnych wyzwań ekologicznych i klimatycznych, w której udział wezmą Edward Augustyn, dziennikarz Tygodnika Powszechnego, akredytowany przy Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej, korespondent z synodu amazońskiego; Agata Jirak-Leszczyńska, edukatorka ekologiczna, ornitolog, autorka wildlifepoland.eu; o. Mariusz Kozioł OFMConv, wikariusz krakowskiej prowincji franciszkanów; o. Jacek Siepsiak SJ, publicysta, red. nacz. kwartalnika Życie Duchowe i dyr. Wydawnictwa WAM; Tomasz Urynowicz, wicemarszałek Województwa Małopolskiego; Zbigniew Wróblewski, filozof i ekolog z KUL. Rozmowę poprowadzi o. dr Stanisław Jaromi, filozof, szef REFA.

W programie zaplanowany jest ponadto mini-koncert kwartetu smyczkowego, eko-agapa i dyskusje w kuluarach.

Oceń treść:
;