Imieniny: Michala, Makarego

Wydarzenia: Dzień Lotnictwa Wojskowego

Wielki Piątek Męki Pańskiej

Watykan

„Św. Jan Paweł Wielki” – kolejny wywiad–rzeka z papieżem Franciszkiem

 fot. Grzegorz Gałązka

Jestem „przekonany, że celibat jest darem, łaską, i że idąc w ślady Pawła VI, Jana Pawła II i Benedykta XVI z całą mocą czuję się zobowiązany do myślenia o celibacie jako istotnej łasce, która charakteryzuje łaciński Kościół katolicki” – powiedział Papież Franciszek w wywiadzie książkowym, który 11 lutego ma trafić do włoskich księgarń. Tym razem tematem wywiadu jest postać Papieża Polaka i dlatego nosi on znamienny tytuł: „Św. Jan Paweł Wielki”.

 

We fragmentach wywiadu, które już dzisiaj publikuje dziennik La Stampa, Franciszek w sposób jednoznaczny zapewnia, że w pojmowaniu kapłaństwa zachowuje całkowitą zgodność ze świętym Papieżem. Dotyczy to również celibatu, który, jak podkreśla, jest „łaską, a nie ograniczeniem”.

Przypomnijmy, że Franciszek już wielokrotnie wypowiadał się na ten temat i zapewniał, że nie czuje się uprawniony do zniesienia celibatu. Kolejne zajęcie stanowiska w tej sprawie zyskuje jednak nowego znaczenia w kontekście niedawnej książki Benedykta XVI i kard. Saraha na temat celibatu. Bezpodstawnie usiłowano ją bowiem interpretować jako polemikę z Ojcem Świętym, świadomie przemilczając, że to nie Papież Franciszek myśli o zniesieniu celibatu, lecz niektórzy reformatorzy Kościoła w Ameryce Łacińskiej i ojczyźnie Benedykta XVI.

Oceń treść:
Źródło:
;