Imieniny: Gerarda, Ruperta, Tomiry

Wydarzenia:

Polska

Święcenia biskupie ks. Artura Ważnego

biskup artur ważny fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył uroczystej Mszy św. z udzieleniem święceń biskupich ks. Arturowi Ważnemu w Tarnowie-Mościcach. – Bądź sługą i zwiastunem Chrystusowego zwycięstwa – mówił metropolita krakowski do nowego biskupa pomocniczego tarnowskiego.

 

Sakra nowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej odbyła się w sobotę 30 stycznia w kościele NMP Królowej Polski w Tarnowie-Mościcach, gdzie ks. Artur Ważny przez wiele lat był najpierw wikariuszem a potem proboszczem. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Homilię wygłosił bp Andrzej Jeż, ordynariusz tarnowski. Zaznaczył, że jeśli biskup będzie wierny Bogu Ojcu, który w Jezusie Chrystusie mocą Ducha Świętego objawia swoją miłość wszystkim ludziom to wówczas zawsze ludzkość będzie otwarta na jego posługę. – W miłości Boga zawsze ujawnia się nowe odrodzenie dla świata, który technologicznie osiąga ustawiczny wzrost, ale starzeje się równocześnie duchowo. Jednakże miłość zawsze zakłada pewnego rodzaju wyniszczenie – mówił biskup tarnowski i nawiązując do ewangelicznej przypowieści o dobrym pasterzu dodawał: – Dobry biskup czyli pasterz na wzór Chrystusa jest gotowy oddać swoje życie za Ewangelię i za ludzi powierzonych jego pasterskiej pieczy.

Biskup tarnowski podkreślił, że ks. Artur Ważny wielokrotnie ukazywał trwałą miłość pasterską do ludzi pełniąc różne posługi. Nowy biskup pomocniczy posiada duże doświadczenie na polu dzieła ewangelizacji i także spore doświadczenie w niesieniu pomocy i ratowaniu tych, którzy znaleźli się w rożnych obszarach zagrożeń, zwłaszcza w niebezpieczeństwach natury moralnej, duchowej. – W posłudze biskupiej tym bardziej potrzebne będzie myślenie zawsze z miłosierdziem; myślenie przebaczające; myślenie jak ojciec i pasterz, który dzień po dniu – na wzór Chrystusa Dobrego Pasterza – oddaje swoje życie, aby bronić i ratować owce i by doprowadzić je do zbawienia – mówił bp Jeż.

Kończąc homilię biskup ordynariusz zwrócił się bezpośrednio do biskupa nominata podkreślając, że od teraz jego serce będzie bić dla Ludu Bożego, jako serce pasterza – ojcowskie serce. – Gorąco życzymy Ci, żeby ludzie którym będziesz posługiwał odczuwali poprzez Ciebie, że jest z nimi Chrystus ukazujący ponadczasowe piękno i moc Ewangelii – mówił bp Jeż do bp. Ważnego. – Serce, jak wiemy, nieustannie pracuje. Niech Twoje serce będzie nieustanną emanacją pasterskiej miłości wobec Chrystusowej owczarni – dodawał.

Po homilii nastąpił obrzęd święceń biskupich. Głównym konsekratorem był bp Andrzej Jeż, a współkonsekratorami nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio i metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.

Bp Artur Ważny wyraził wdzięczność Panu Bogu „za wszystkich i wszystko, co za mną i za teraz”. Modlił się za tych, którzy „dają Bogu szansę na Jego istnienie w ich życiu, w życiu innych i w życiu społecznym”, a także za tych, „którzy świadomie, wprost czy nie wprost, z uszanowaniem czy też nawet agresywnie odmawiają Bogu i wierzącym miejsca w życiu społecznymi”. Nowo konsekrowany biskup prosił o modlitwę w swoich intencjach. – Módlcie się za mnie, abym się nie przestraszył i bym nie zgłupiał, czyli żebym był chrześcijaninem i biskupem modlącym się i wierzącym, uczestniczącym w Jezusowym sposobie widzenia, patrzącym oczami Jezusa na każdego z miłością, ale i w ewangelicznej prawdzie; bym pokornie umiał przyjmować wasze napomnienia gdy zbłądzę, i bym nie dystansował się od waszego życia i cierpienia; by Bóg kształtował we mnie ojcowskie serce – mówił bp Artur Ważny.

Przed błogosławieństwem życzenia nowemu biskupowi złożył abp Marek Jędraszewski. – Głoś prawdę Chrystusa z miłością, ale też „w porę i nie w porę”. Bo tylko ta Prawda wyzwala. Czyń to „corde patris” – „sercem ojca”. A równocześnie z tą nadzieją i tą siłą, którą obdarzą cię zapewne Najświętsza Maryja Pana i św. Józef, których symbole widnieją na twojej biskupiej tarczy. Czyń to zapatrzony również w św. Stanisława Biskupa i Męczennika wywodzącego się z ziemi tarnowskiej. Bo chociaż nie wiemy jaka jest przyszłość, to wiemy do Kogo należy zwycięstwo. Bądź sługą i zwiastunem tego Chrystusowego zwycięstwa! – mówił metropolita krakowskiej.

Ks. Artur Ważny urodził się 12 października 1966 r. w Rzeszowie. Pochodzi z parafii Przemienienia Pańskiego w Ropczycach. W 1985 r. wstąpił do seminarium w Tarnowie, a w 1991 r. przyjął święcenia kapłańskie. Pracował jako wikariusz w parafii Matki Bożej Bolesnej w Limanowej i NMP Królowej Polski w Tarnowie-Mościcach, gdzie później był także proboszczem.

Zaangażowany w duszpasterstwo młodzieży – jako dyrektor diecezjalnego biura duszpasterstwa młodzieżowego i duszpasterz akademicki. W latach 2014-2019 był dyrektorem diecezjalnego biura nowej ewangelizacji; pełnił także posługę ojca duchownego kapłanów diecezji tarnowskiej. Decyzję Ojca Świętego Franciszka 12 grudnia został mianowany biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej.

Oceń treść:
Źródło:
;