Imieniny: Iwony, Dezyderego, Kryspina

Wydarzenia: Światowy Dzień Żółwia

Z Bogiem

 fot. Łukasz Kaczyński

Już po raz 33. na terenie Centrum Edukacyjnego „Radosna Nowina 2000” w Piekarach koło Krakowa odbył się Przegląd Piosenki Religijnej "Vincentiana". Od wtorku w zmaganiach muzycznych, ale także duchowych wzięło udział blisko pół tysiąca dzieci i młodzieży z całej Polski.

Jak podkreślił kleryk Wojciech Kaczmarek, odpowiedzialny za wydarzenie, stanowi ono wyjątkowe rekolekcje. – Młodzi spotykają się tutaj, by poprzez śpiew oraz udział w wydarzeniach towarzyszących tworzyć mocną i zgraną wspólnotę. Najpierw z Bogiem, a potem z drugim człowiekiem – opisał.

Zaznaczył, że tegorocznej edycji festiwalu patronują ewangeliczne słowa: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”. – Pół roku przed Światowymi Dniami Młodzieży w Panamie chcemy zastanowić się kim Maryja jest dla każdego człowieka z osobna i jaką rolę pełni w Kościele. Pragniemy zaprosić Ją do naszego życia, by nauczyła nas jak być wrażliwym na drugiego człowieka i jak dobrze odkrywać i realizować zamysły Boga wobec nas – wyjaśnił kl. Wojciech.

Do rywalizacji przeglądowej stanęło 13 zespołów i solistów dosłownie z całej Polski, bo od Sopotu, aż po Zakopane. Przesłuchania miały miejsce w czwartek, a wykonawcy prezentowali dwie piosenki chrześcijańskie – jedną dowolną i drugą, która musiała nawiązywać do osoby św. Wincentego.

W skład jury oceniającego przyszłe gwiazdy muzyki chrześcijańskiej w Polsce weszli: przewodniczący mu Jakub Blycharz (założyciel i lider zespołu niemaGOtu), Michał Guzek (prezes Fundacji "Chrześcijańskie Granie"), ks. Andrzej Gieroń (misjonarz św. Wincentego a Paulo; lider zespołu "Kapela.N"), Jadwiga Leśniak-Jankowska (dyrektor artystyczny i reżyser Krakowskiej Opery Kameralnej) oraz Joanna Maziarz (studentka Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu).

– Nie mieliśmy łatwego zadania, gdyż rzeczywiście widać było, że zespoły i soliści poświęcili wiele czasu, aby się przygotować. Zwróciliśmy uwagę, że wiele wykonań było po prostu mocnym świadectwem wiary i praktycznym wypełnieniem słów Nowego Testamentu, że „wiara rodzi się ze słuchania”. Cieszymy się bardzo, że jest coraz więcej zespołów z wyjątkowym zapałem ewangelizacyjnym – ocenił Jakub Blycharz

Oceniający wyróżnienie przyznali zespołowi „ProDei” z Bydgoszczy, a nagrodę specjalną w postaci możliwości wystąpienia na przyszłorocznej Vincentianie – zespołowi „TATO” z Nakła nad Notecią. Najlepszą piosenkę o tematyce wincentyńskiej przygotowało natomiast Justyna Lasiak z Zakopanego. III i II miejsce na podium zajęły odpowiednio "Mała Armia Pana" z Pleśnej i "Aloes" ze Skwierzyny. I miejsce, a zarazem nagrodę publiczności zdobył natomiast grupa „po prostu” z Nowego Targu.

Uczestniczący w wydarzeniu podkreślali, że jest ono dla nich bardzo poruszającym czasem – spotkania z rówieśnikami i możliwości podzielenia się z nimi swoim talentem. – Śpiewanie to wspaniała przygoda z przyjaciółmi, którzy wiedzą, że trwanie przy Bogu ma wielką wartość. Łatwiej mi też się śpiewa niż modli i czuję, że każda próba i każdy występ sprawia, że rozwijam się w swojej wierze – powiedziała Donata Zielińska z zespołu „Mała Armia Pana”.

– Lubię śpiewać o Bogu – to dla mnie forma modlitwy, ale także możliwość ładowania akumulatorów. W tym miejscu szczególnie. Te kilka dni pokazuje, że wychwalanie Boga śpiewem ma wielkie znaczenie w dzisiejszym świecie, bo często tam, gdzie nie dociera samo słowo o Nim, ma siłę się przebić właśnie muzyka  – przyznała z kolei Wioleta Galica z zespołu „Majus” z Zakopanego.

Na scenie tegorocznej „Vincentiany” wystąpili nie tylko amatorzy. Dla uczestników zaśpiewały także już znane zespoły chrześcijańskie, tj. „niemaGOtu”, „Talitha Kum” czy „Lazaryści”. Co więcej dla dzieci i młodzieży przygotowano także ciekawe warsztaty muzyczne, teatralne i taneczne.

 „Vincentiana” to przegląd piosenki religijnej, który co roku gromadzi setki ludzi, którzy poprzez muzykę i śpiew chcą uwielbiać Boga. W ciągu 33 lat trwania uczestniczyło w nim blisko 1500 osób, tworzących około 250 zespołów. Oprócz amatorów na scenie „Vincentiany” wystąpili także m.in. "Skaldowie", "Perfect", "Full Power Spirit" czy "TGD".

Oceń treść:
Źródło:
;