Imieniny: Pauliny, Tomasza, Jana

Wydarzenia: Dzień Kultury Fizycznej

Świat

Świętowanie w narodowym sanktuarium maryjnym na Ukrainie

 fot. Fotolia.com

W Berdyczowie na Ukrainie zakończyły się trwające dwa dni obchody uroczystości Matki Bożej z Góry Karmel. Do tego narodowego sanktuarium maryjnego przybyli pielgrzymi z różnych zakątków naszego wschodniego sąsiada. Tegorocznej Mszy odpustowej przewodniczył kard. Zenon Grocholewski, emerytowany prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego.

 

Sanktuarium w Berdyczowie stanowi dla wiernych Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie to, czym dla Polaków jest Jasna Góra. Restaurowany od wielu lat, siedemnastowieczny kościół i klasztor karmelitów bosych, zwany przez wieki „Fortecą Najświętszej Maryi Panny”, został spalony i ograbiony już w 1920 r. Odrodzenie owego miejsca kultu nastąpiło dopiero w niepodległej Ukrainie w 1991 r. Od tego czasu Berdyczów zyskał miano sanktuarium narodowego, które jednoczy katolików obrządku łacińskiego z całego kraju.  Jak mówi kard. Grocholewski, obecność w Berdyczowie prowadzi do modlitwy, „do której sumienie zmusza każdego, modlitwy o pokój, aby Ukraina mogła stanowić o sobie, aby ludzie nie cierpieli, aby ktoś inny nie determinował losów tego kraju”.

Kard. Grocholewski, oprócz Berdyczowa, odwiedził także Lwów, gdzie spotkał się z metropolitą lwowskim abp. Mieczysławem Mokrzyckim i celebrował Mszę w miejscowej katedrze.

Oceń treść:
Źródło:
;