Imieniny: Gertrudy, Edmunda, Marii

Wydarzenia: Dzień Tolerancji

Polska

wolontariuszka szlachetnej paczki fot. Szlachetna Paczka

Już ponad 10 tys. rodzin w potrzebie na pewno otrzyma w tym roku mądrą pomoc. Darczyńcy z całej Polski wybrali je z bazy zawierającej historie zebrane przez wolontariuszy SZLACHETNEJ PACZKI. Baza została otwarta na stronie www.szlachetnapaczka.pl w ubiegłą sobotę rano, natomiast w południe ulicami wszystkich miast wojewódzkich przeszły efektowne, wielobarwne marsze. Do Finału PACZKI 2 tygodnie. Na pomoc Darczyńców wciąż czekają rodziny.

 

To był niesamowity dzień, choć stanowił jedynie przedsmak tego, co czeka nas podczas WEEKENDU CUDÓW, 9-10 grudnia. To wtedy dedykowana pomoc przygotowana przez darczyńców przy udziale wolontariuszy, trafi do wybranych przez nich rodzin.

Wielkie otwarcie

Baza rodzin na stronie www.szlachetnapaczka.pl została udostępniona w sobotę, 18 listopada, o 7 rano. Mimo tak wczesnej pory, wystarczyła godzina, by darczyńcy wybrali 852 rodziny! Do niedzieli wieczór liczba ta wielokrotnie wzrosła i przekroczyła 7 tys. Baza wciąż jest otwarta i przez cały czas można w niej przeczytać poruszające historie, poznać najpilniejsze potrzeby ludzi, którzy znaleźli się w trudnej, niezawinionej przez siebie sytuacji i wybrać rodzinę, dla której przygotuje się dedykowaną, mądrą pomoc.

Jak to działa?

SZLACHETNA PACZKA działa od 2001 roku i odbywa się już po raz siedemnasty. Podczas poprzedniej edycji łączna wartość materialna przekazanej pomocy przekroczyła 47 mln zł. W tym roku ponad 11 tys. wolontariuszy odwiedziło już i odwiedzi ponad 33 tys. rodzin. Organizatorzy szacują, że liczba rodzin włączonych do projektu przekroczy 20 tys.

Wolontariusze, którzy spotykają się z rodzinami, poznają ich historie i określają, jaka pomoc da im szansę na trwałe wyjście z trudnej sytuacji i będzie dla nich impulsem do zmiany. Od tego roku standardem jest aż pięć spotkań wolontariusza z każdą rodziną. Wszystko po to, by pomagać naprawdę mądrze – tym, którzy tej pomocy faktycznie potrzebują i będą gotowi dobrze ją wykorzystać.

- Nikt na świecie nie pomaga w ten sposób – mówi ks. Jacek WIOSNA Stryczek, twórca PACZKI. – Nam nie chodzi o to, by pomagać jak największej liczbie osób, ale o to, by ludzie zaczęli sobie radzić samodzielnie, a biedy w Polsce było coraz mniej.

Wsparcie dla wybranej przez siebie rodziny i przygotowanie dla niej PACZKI zapowiedzieli w tym roku m.in. Prezydent Andrzej Duda z małżonką, piłkarze reprezentacji Polski, narodowa drużyna skoczków narciarskich oraz „złota drużyna” złożona z polskich mistrzów olimpijskich.

Marsze rewolucyjne

Oprócz otwarcia bazy, w sobotę w miastach wojewódzkich w całej Polsce odbyły się też marsze SZLACHETNEJ PACZKI – największe w Warszawie, na Krakowskim Przedmieściu, oraz w Krakowie, spod Wawelu na Rynek Główny.

Wolontariusze w barwnych korowodach przeszli ulicami, niosąc sztandary PACZKI, a na nich hasła: „Lubię ludzi” i „Tworzymy historie”. Ogłosili też rewolucję. – To jedyna rewolucja, w której nie ma ofiar – dodaje ks. Stryczek. – SZLACHETNA PACZKA pomaga ludziom zmienić się na lepsze. To jest największa i najtrwalsza zmiana społeczna na świecie. PACZKA ma rewolucyjną formułę, bo pomaga nie tylko biednym, ale również bogatym. Stwarzamy darczyńcom możliwość, by naprawdę mądrze się zaangażowali. I to działa.

Tym żyje Polska

Na stronie www.szlachetnapaczka.pl, gdzie znajduje się baza rodzin, wciąż można przeczytać ich historie i zdecydować, której chcemy udzielić wsparcia i dać w ten sposób impuls do wyjścia z biedy.

 

Oceń treść:
;