Imieniny: Walerego, Radomira, Tomasza

Wydarzenia: Europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych

Wspomnienie św. Tomasza z Akwinu, prezbitera i doktora Kościoła

Solidarność

 fot. materiały prasowe

Jeszcze blisko 10 tys. wolontariuszy brakuje, by w tym roku Szlachetna Paczka mogła zakończyć się sukcesem. Każdy, kto chce wspomóc akcję, może się zgłosić poprzez stronę www.superw.pl.

- W tym roku pragniemy dotrzeć do ponad 20 tysięcy domów, w których czekają rodziny, znajdujące się w kryzysie i potrzebujące pomocy. Niestety z obecną liczbą wolontariuszy nie będzie to możliwe, a skala pomocy będzie zdecydowanie mniejsza - informuje Joanna Sadzik, prezes Stowarzyszenia WIOSNA.

Osób, które potrzebują wsparcia organizacji z Krakowa jest bardzo wiele. Jedną z nich jest pani Sylwia, która urodziła Zosię - dziewczynkę z niepełnosprawnością intelektualną.

- Po kilku miesiącach mąż pani Sylwii odszedł. Kobieta została bez środków do życia, ze złamanym sercem. Gdy po jakimś czasie stanęła na nogi i znalazła pracę, przyszła pandemia. Najpierw zmniejszono pani Sylwii etat, a w końcu zwolniono ją z pracy. Kobieta nie ma nikogo, kto mógłby jej pomóc. Dlatego zachęcamy, by zgłaszać się jako wolontariusze przez stronę www.superw.pl - opisuje Sadzik.

Z obecną liczbą wolontariuszy Szlachetna Paczka może dotrzeć jedynie do 8 tys. rodzin, to o 60% mniej niż w poprzednim roku. Skala pomocy może być w tym roku zdecydowanie mniejsza także w Akademii Przyszłości. Jeżeli nie uda się zrekrutować brakującej liczby wolontariuszy, wsparciem zostanie objętych o 1600 mniej dzieci w porównaniu do poprzedniej edycji.  

- Bez wolontariuszy nie poznamy kolejnych historii, nie dotrzemy ze wsparciem do potrzebujących. Dlatego zachęcamy gorąco, by zgłosić swój udział i stać się wolontariuszem Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości - namawia Sadzik.

Szlachetna Paczka przygotowała ostatnio Raport o Obojętnieniu. Wynika z niego, że ponad 40% organizacji społecznych zawiesiło swoje działania sprzed pandemii. - W wielu z nich brakuje wolontariuszy. Szycie maseczek, robienie zakupów seniorom, rozwożenie obiadów medykom, wyprowadzanie psów sąsiadom - na początku pandemii wielu z nas przejęło się losem potrzebujących. To był nasz zryw, narodowe powstanie przeciw lękowi i bierności. Jak każdy zryw i ten był jednak krótkotrwały.  Przez zmęczenie, niepewność, ograniczony czas czy fundusze Polacy obojętnieją na potrzeby najsłabszych - ostrzega Sadzik.  

Także Szlachetna Paczka bez wolontariuszy nie będzie możliwa. - To oni docierają do rodzin, poznają bliżej ich historie, pośredniczą w przekazywaniu paczek, a co najważniejsze - dają nadzieję i impuls do wyjścia z trudnej sytuacji - podsumowuje Sadzik.

Szlachetna Paczka działa przez cały rok i każdy może pomóc bliźniemu, któremu zabrakło szczęścia. Twoim wpłatom akcja dociera do nowych potrzebujących rodzin, często w rejony, do których nie dociera nikt inny. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.szlachetnapaczka.pl. W ubiegłym roku łączna wartość pomocy w ramach akcji przekroczyła 51 mln zł.

Oceń treść:
Źródło:
;