Imieniny: Horacego, Feliksa, Grzegorza

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Solidarności Młodzieży

Pod oknem

"Szlaki Papieskie zachęcają do poznania najpiękniejszych zakątów Polski"

 fot. szlakipapieski.pl

Po raz dziesiąty Fundacja Szlaki Papieskie zorganizowała spotkanie w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich przy ulicy Franciszkańskiej 3. Niestety tym razem zabrakło na nim kardynała Stanisława Dziwisza. Mszy św. przewodniczył ks. infuat Jerzy Bryła.

 

- W tym salonie ks. kardynał Adam Sapieha przygotowywał do kapłaństwa kleryków Seminarium Duchowego podczas wojny – wspominał ks. infuat. Tu pewnego razu spotkał kleryka, który trzymał się z dala od pozostałych. – To Karol Wojtyła, najzdolniejszy, najpobożniejszy z nas wszystkich – został przedstawiony przez kolegę z seminarium. - Odprawia rekolekcje przed święceniami subdiakonatu – wyjaśniał jego postawę. - Uderzała mnie jego pokora, skromność - wspominał ks. Bryła.

Prezes Fundacji Szlaki Papieskie Urszula Własiuk, przeczytała list, jaki do zgromadzonych skierował kardynał Stanisław Dziwisz. - Pragnę wyrazić Wam podziękowanie, za upamiętnianie i twórcze rozwijania dziedzictwa, które pozostawił po sobie Jan Paweł II – napisał kardynał, który w tym roku nie mógł uczestniczyć w spotkaniu. Prezes Własiuk krótko zreferowała najważniejsze inicjatywy, które odbyły się w roku Św. Jana Pawła II. - Udało się postawić w terenie blisko 60 map z naszym logo m.in. w gminach: Pcim, Mszana Dolna i Ochotnica. Został otwarty Świętokrzyski Szlak Papieski w Kielcach. Została odnowiona i oddana do użytku gazdówka w Ochotnicy Górnej, gdzie przebywał na zimowsku ks. Karol Wojtyła, ówczesny duszpasterz młodzieży, ze studentami – wymieniała. Na obecny rok zapowiedziała publikację kolejnych tomów przewodników po szlakach papieskich Gorców i Beskidu Wyspowego oraz książki opiekuna duchowego fundacji ks. Stefana Misińca pt. „Na tropach Ewangelii”.

Mówiąc o idei, jaką jest fundacja, zaznaczyła, że służy ona propagowaniu nauczania Jana Pawła II, jego sposobu odpoczywania, ale też przekazywaniu tego dziedzictwa młodszym pokoleniom. – Szlaki Papieskie zachęcają do poznania najpiękniejszych zakątów Polski, mają wielorakie znaczenie edukacyjne, uczą historii i geografii Ojczyzny – podsumowała.

Na zakończenie spotkania ks. prof. Maciej Ostrowski z Uniwersytetu Papieskiego wręczył pani prezes Honorową Odznakę Krajoznawczą im. Św. Jana Pawła II „za kultywowanie pamięci o św. Janie Pawle II".

 

Źródło:
;