Imieniny: Ludwiny, Waclawy, Anastazji

Wydarzenia: Światowy Dzień Trzeźwości

Watykan

bazylika świętego piotra w watykanie fot. Fotolia.com Bazylika Św. Piotra w Watykanie

Dzisiaj w Bazylice Watykańskiej odprawione zostaną Pierwsze Nieszpory uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki, które zakończą się odśpiewaniem hymnu Te Deum, w podziękowaniu Bogu za łaski otrzymane w mijającym roku.

Jak podało biuro prasowe Stolicy Apostolskiej Papież Franciszek nie będzie przewodniczył celebracji ani dziś, ani jutro rano z powodu bolesnej rwy kulszowej. Ojca Świętego zastąpi dziekan kolegium kardynalskiego, kard. Giovanni Battista Re. Natomiast poranną Eucharystię w Nowy Rok odprawi kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. „Papież poprowadzi natomiast zgodnie z planem modlitwę Anioł Pański, która będzie transmitowana z Biblioteki Pałacu Apostolskiego” - zapewnił watykański rzecznik prasowy Matteo Bruni.

Rok 2020 kończy się z poczuciem globalnej niepewności i obawami, które w nim się rozpoczęły, w cierpieniu, które pojawiło się w ostatnich miesiącach, a jednocześnie z jeszcze większą potrzebą zwrócenia się w stronę nieba. W pewien sposób wszystkie gesty i słowa tradycji oraz prostej w tym roku uroczystości w Bazylice św. Piotra podsumowują wszystkie Te Deum, które będą śpiewane w kościołach całego świata, po dwunastu miesiącach ciężko naznaczonych pandemią.

Hymn dziękczynienia, który śpiewa się 31 grudnia podczas pierwszych nieszporów Uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki towarzyszy Kościołowi także przy innych ważnych okazjach – w Kaplicy Sykstyńskiej po wyborze nowego Papieża, przed zamknięciem Konklawe lub na zakończenie Soboru.

Ojciec Święty przy ołtarzu Katedry dokona aktu adoracji Dzieciątka Jezus na początku i na końcu obrzędu. Na zakończenie nieszporów odbędzie się wystawienie Najświętszego Sakramentu i będzie kilka minut na modlitwę w ciszy. Następnie zostanie odśpiewane Te Deum, po czym Papież udzieli błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

Oceń treść:
Źródło:
;