Imieniny: Odona, Malwiny, Elzbiety

Wydarzenia: Święto Hot-Doga

Pod oknem

Tegoroczny Orszak Trzech Króli pod hasłem "Cuda, cuda ogłaszają"

 fot. Łukasz Kaczyński

Przed nami jubileuszowy – dziesiąty Orszak Trzech Króli w Krakowie. Tradycyjnie wyruszy z trzech punktów Krakowa – Wawelu, Dębnik i Placu Matejki – prowadzony przez reprezentantów trzech kontynentów, aby dotrzeć na Rynek Główny, oddać pokłon Dziecięciu Jezus i wspólnie kolędować.

 

Orszak czerwony – europejski przejdzie trasą spod katedry na Wawelu, ulicami Droga do Zamku i Grodzką. Po mszy św. w Katedrze Wawelskiej (rozpoczęcie o godz. 10.00) ks. arcybiskup Marek Jędraszewski powita króla i jego orszak (ok. 11.00), a potem jako gospodarz miejsca poprowadzi monarchę za gwiazdą do Stajenki. Śpiew będzie prowadzić Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy”.

Orszak zielony  – symbolizujący kontynent azjatycki zbiera się o godz. 9:00 w salezjańskim Parku Wioski Świata (ul. Tyniecka) skąd przejdzie na Mszę św. o godz. 10:00 w kościele św. Stanisława Kostki przy ul. Konfederackiej. Stamtąd o godz. 11:00 ruszy trasą: ul. Bałuckiego – przez Rynek Dębnicki – Most Dębnicki – Retoryka – Garncarską – Studencką do kościoła św. Anny i przed nim skręt w Planty do ulicy Szewskiej, a dalej nią do Rynku. Atrakcją orszaku zielonego będzie dużych rozmiarów słoń, który będzie jechał na jego czele na platformie.

Orszak niebieski – afrykański przy akompaniamencie licznych bębnów wyruszy z Placu Matejki (11.00) i przejdzie ulicą Floriańska na Rynek. Wcześniej można wziąć udział w mszy św. w kościele św. Floriana (o godz. 9.30).

Monarchowie spotkają się na Rynku Głównym przed sceną, na której będzie żłóbek i Święta Rodzina. Najpierw wejdą orszaki niebieski i zielony i ustawią się w swoich sektorach, oczekując na nadejście czerwonego. Po krótkim przedstawieniu jasełkowym Monarchowie wraz z Księdzem Arcybiskupem oddadzą pokłon nowonarodzonemu Dziecięciu, ksiądz Arcybiskup następnie przekaże swoje świąteczne orędzie zgromadzonemu ludowi i poprowadzi modlitwę Anioł Pański, a na zakończenie wszyscy zgromadzeni będą wspólnie kolędować.

Spotkanie na Rynku poprowadzi znana krakowska piosenkarka, prezenterka telewizyjna i radiowa, wokalistka zespołu Galicja – Lidia Jazgar w towarzystwie doskonałych konferansjerów: Łukasza Lech i Bartka Sobieraja.

Usłyszymy także kolędy w wykonaniu piosenkarza i kompozytora, lidera zespołu Wawele Jana Wojdaka oraz trzech tenorów – Piotra Karzełka, Alexandra Martineza i Jakuba Oczkowskiego, śpiewaków znanych szerokiej publiczności z recitali na rodzimych scenach operowych i operetkowych, udziału w zagranicznych i krajowych festiwalach, w tym dedykowanym Janowi Kiepurze festiwalu w Krynicy Zdroju. 

 

Aktorzy orszaku

Najważniejszymi aktorami Orszaku Trzech Króli są oczywiście dzieci, które będą odgrywać rolę małych rycerzy i dwórek. Będą to uczniowie krakowskich szkół, którzy od tygodni wraz z rodzicami przygotowują stroje. Ich rodzice wystąpią w strojach pasterzy i jako straż orszaku będą pilnować porządku.

Orszak Niebieski poprowadzą Katolickie Szkoły im. św. Rodziny z Nazaretu, przedszkole sióstr Nazaretanek im. Najświętszej Rodziny, Szkoła Sióstr Nazaretanek im. bł. Franciszki Siedliskiej oraz szkoły sióstr Prezentek z Krakowa.

W Orszaku Zielonym idą szkoły Pallotyńskie: szkoła podstawowa im. Św. Wincentego Pallotiego wraz z Liceum im. Królowej Apostołów, ponadto, Katolicka Szkoła Podstawowa Ruchu Światło-Życie im. ks. Franciszka Blachnickiego w Krakowie, Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące z Nowej Huty.

W Orszaku Czerwonym straż królewską tworzą dzieci z Przedszkola i Szkoły Podstawowej dla dziewcząt Źródło, Szkoły Podstawowej dla chłopców Wierchy, szkoły Podstawowej sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej, Szkoły Podstawowej Sióstr Salezjanek im. bł. Laury Vicuna, Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Salezjanek im. św. Dominika Savio.

W tym roku w rolę Świętej Rodziny wcielą się państwo Renata i Bartłomiej Podstawscy wraz z ich najmłodszym, siódmym dzieckiem. Państwo Podstawscy są związani ze Szkołą Źródło.

Orszaki Zielony i Niebieski w roli królów poprowadzą reprezentanci dwóch kontynentów: Nathaniel Lee z Hong Kongu oraz Ernesto Benicio Bumba z Angoli – wolontariusz Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego i Światowych Dni Młodzieży. Na czele Orszaku Czerwonego stanie król reprezentujący kontynent europejski – w tę rolę wcieli się Maciej Sikorski – reżyser i dyrektor Teatru Exit.

 

Orszakowe dzieło charytatywne

Tradycją Orszaku Trzech Króli jest także wspieranie dzieł charytatywnych. Podczas wydarzenia będzie można wspomóc działalność Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. Organizacja od 15 lat wspiera osoby, które utraciły dach nad głową bądź są tego bliskie. Oferuje im wsparcie doraźne – kąpiel, nową odzież, możliwość wyprania ubrań – oraz specjalistyczne – socjalne, psychologiczne, duchowe, zawodowe i prawne. Pomoc najuboższym świadczona jest w dwóch budynkach w samym sercu Krakowa: przy ul. Loretańskiej 11 oraz ul. Smoleńsk 4. Od 2012 roku Dzieło Pomocy św. Ojca Pio prowadzi również mieszkania wspierane dla kobiet oraz całych rodzin doświadczających bezdomności. Prócz dachu nad głową i domowego ciepła ich mieszkańcy otrzymują fachowe wsparcie zespołu pracowników Dzieła. 6 stycznia krakowianie już po raz 8. będą mogli złożyć swój datek na wsparcie idei mieszkań wspieranych dla osób bezdomnych. Podczas ubiegłego Orszaku udało się zebrać na ten cel 39 012,56 zł.

Do kwesty na ten cel dołączą stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, którzy od kilku lat aktywnie uczestniczą w organizacji Orszaku Trzech Króli w Krakowie. Fundacja DNT to organizacja upamiętniająca Pontyfikat i nauczanie Jana Pawła II oraz wspierająca rozwój kultury i nauki chrześcijańskiej. Dzięki programowi stypendialnemu, który obejmuje 2300 osób - wspiera w nauce ubogą młodzież z małych miejscowości i wsi. W tym roku Fundacja obchodzi aż dwa jubileusze - stypendyści z całej Polski będą świętować nie tylko setną rocznicę urodzin ich patrona Jana Pawła II, ale także dwudziestolecie samej Fundacji.

W organizację Orszaku Azjatyckiego od dwóch lat bardzo mocno zaangażowali się Salezjanie z Salezjańskim Wolontariatem Misyjnym MŁODZI ŚWIATU na czele, a także z przedstawicielami parafii i szkół salezjańskich. Wolontariat Misyjny już od 22 lat kontynuuje misję trzech króli, czyli niesie Dobrą Nowinę na wszystkie kontynenty. Wspomaga misjonarzy modlitwą, pracą wolontariuszy oraz pomocą materialną. Wolontariusze Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego docierają do dzieci i młodzieży oraz ich rodzin w najbiedniejszych krajach świata.

W nawiązaniu do hasła tegorocznego Orszaku, które brzmi: "Cuda, cuda ogłaszają" Salezjanie zachęcają wszystkich uczestników Orszaku by mieli serce otwarte na cud, a konkretnie cud poczętego i narodzonego życia. Wolontariusze Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego stworzą okazję do pomocy nowo narodzonym dzieciom i ich matkom w Boliwii poprzez rozdanie ulotek w ramach programu "Adopcja Miłości". Program ten obejmuje wsparcie duchowe i materialne najuboższych dzieci i młodzieży w Bangladeszu, Boliwii, Iraku, Kenii, Malawi, Syrii, na Ukrainie oraz w obozie dla uchodźców z Sudanu Południowego w Ugandzie.

Tradycyjnie wspierają nas harcerze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej oraz Skauci Europy, w tym roku dołączą także harcerze Związku Harcerstwa Polskiego.

W orszakach śpiewają zespoły: Kapela z Bronowic, Orkiestra Dęta ze Skomielnej Czarnej, Krakowiacy, Młodzieżowa Orkiestra Dęta ze Skawy a także utalentowani studenci z Dzieła Nowego Tysiąclecia.

Patronami Honorowymi są Jego Ekscelencja Arcybiskup Marek Jędraszewski oraz Prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski. Wydarzenie odbywa się przy wsparciu Miasta Krakowa.

 

OTK w Polsce

6 stycznia 2020 roku, pod hasłem „Cuda, cuda ogłaszają”, Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami 872 miejscowości w Polsce i 21 poza jej granicami.

Pierwszy Orszak Trzech Króli w 2009 roku wyruszył w Warszawie z Placu Zamkowego na Nowe Miasto pod niepisanym hasłem „Kolędujmy!”. W tym roku chcemy jeszcze raz podkreślić ideę wspólnego kolędowania, która przyświeca naszej inicjatywie od początku. Chcemy rozkolędować Polskę!

Pod hasłem „Cuda, cuda ogłaszają”, które jest fragmentem refrenu kolędy „Dzisiaj w Betlejem”, będziemy dziękowali za wszystkie cuda, które zdarzyły się w historii naszej Ojczyzny, za Cud na Wisłą, który miał miejsce 100 lat temu; cuda, które zdarzają się wokół nas, których doświadczamy na co dzień.

Oceń treść:
;