Imieniny: Horacego, Feliksa, Grzegorza

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Solidarności Młodzieży

Wspomnienia

Tłumy na wystawie „Jan Paweł II. Źródła” w Warszawie

jan paweł drugi podczas pielgrzymki do polski fot. Tadeusz Warczak Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Polski, 1999

Chrzest Polski, polscy święci i powstanie „Solidarności” w cieniu niezwykłych losów Jana Pawła II – to treść wystawy Muzeum Historii Polski i Centrum Myśli Jana Pawła II, którą można obejrzeć na Krakowskim Przedmieściu, jednej z najbardziej uczęszczanych ulic Warszawy. Do 15 sierpnia turyści i pielgrzymi mogą poznawać oraz zrozumieć poruszającą historię ojczyzny wielkiego papieża.

 

W ciągu niespełna dwóch tygodni wystawę „Jan Paweł II. Źródła” obejrzało 48 tysięcy osób. Wśród nich są zwiedzający ze wszystkich kontynentów, o czym świadczą wpisy do księgi pamiątkowej m.in. z Argentyny, Trynidadu i Tobago, Australii, Hiszpanii, Rosji, Hondurasu, Chile, Nowej Zelandii, Libii i Zambii.

Wystawa „Jan Paweł II. Źródła” jest zbudowana z sześciu symbolicznych przestrzeni i czterech bram: chrztu, czyli drzwi gnieźnieńskich; bramy Auschwitz; bramy stoczni gdańskiej i bramy prowadzącej do trzeciego tysiąclecia. Ekspozycja opowiada o historii Polski słowami Jana Pawła II.

Są tam pokazane zdjęcia historyczne, w tym z pielgrzymek Jana Pawła II, reprodukcje obrazów o tematyce historycznej, biogramy świętych i błogosławionych oraz projekcje multimedialne. Przedstawionym na wystawie wydarzeniom historycznym i związanym z nimi eksponatom, ikonografiom, towarzyszą cytaty z homilii, przemówień, listów czy książek Jana Pawła II. Całość wzbogaca komentarz historyczny.

Wystawa jest jedną z atrakcji Światowych Dni Młodzieży, prezentowana w językach polskim i angielskim w specjalnie przygotowanym pawilonie na Krakowskim Przedmieściu 66 naprzeciwko Biblioteki Rolniczej w Warszawie. Czynna codziennie do 15 sierpnia w godz. 10-22. Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.

  1. Szkoda,że został tylko tydzień.

;