Imieniny: Wiktora, Kryspina, Tymoteusza

Wydarzenia: Dzień Kosmosu

Polska

To wielkie święto wolnej, niepodległej i suwerennej Polski

andrzej duda pod pomnikiem józefa piłsudskiego fot. Kancelaria Prezydenta / prezydent.pl

Msza św., uroczystość pośmiertnego nadania Orderów Orła Białego 25 wybitnym Polakom, wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji „Niepodległa do hymnu” oraz Marsz Niepodległości - to główne punkty wydarzeń w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

 

Prezydent RP Andrzej Duda rozpoczął dzień od złożenia wieńca przed pomnikiem Marszałka Piłsudskiego przy Belwederze. Następnie Andrzej Duda złożył wieńce przed pomnikami pozostałych Ojców Niepodległości: Romana Dmowskiego,  Ignacego Jana Paderewskiego oraz Wincentego Witosa.

Prezydent Andrzej Duda z Małżonką wzięli udział w porannej Mszy świętej w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, w trakcie której nastąpiło zapalenie Świecy Niepodległości. Mszy św. w setną rocznicę odzyskania niepodległości przewodniczy nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Po nabożeństwie, na terenie okalającym Świątynię, odbyła się symboliczna uroczystość odsłonięcia tabliczek przy dębach posadzonych dla upamiętnienia Ojców Niepodległości. Pierwszemu dębowi imię Marszałka Józefa Piłsudskiego nadał Prezydent wraz z żoną.

W południe 11 listopada 2018 roku w całej Polsce, a także w wielu miejscach na świecie w ramach akcji „Niepodległa do hymnu” Polacy odśpiewali hymn państwowy.  Tak samo było również na pl. im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, gdzie hymnem państwowym o godzinie 12.00 rozpoczęła się Uroczysta Odprawa Wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Prezydent Andrzej Duda przybył na tę uroczystość pod eskortą ułanów. Zwierzchnik Sił Zbrojnych odebrał meldunek i dokonał przeglądu pododdziałów. 

– To wielkie szczęście, że mieliśmy 100 lat temu takie społeczeństwo, takich żołnierzy i takich przywódców, Ojców Niepodległości, którzy umieli stanąć razem, by Polskę odzyskać, choć mieli różne poglądy, absolutnie mieli tę jedną ideę – powiedział Prezydent w wystąpieniu. – Chciałbym, żebyśmy zawsze umieli być razem; jestem przekonany, że pod biało-czerwonym sztandarem jest miejsce dla każdego z nas, niezależnie od jego poglądów, bo w każdym jest miłość do Ojczyzny, do niepodległej i suwerennej Polski  – podkreślił w 100-lecie odzyskania niepodległości Prezydent Andrzej Duda.

Podczas uroczystości na Placu Piłsudskiego w Warszawie, Prezydent podkreślił też, że swary nigdy nie służą budowaniu silnego państwa. – Swary w tym przeszkadzają, przekonała się o tym także i II Rzeczpospolita, która, niestety, po niespełna 21 latach została pokonana przez sowieckich i hitlerowskich najeźdźców, przez Rosjan i Niemców – mówił Andrzej Duda. – Jak trudno potem było znów wrócić do wolnej Polski, jak trudno było znów tę niepodległość odzyskać –  podkreślił Prezydent. Dziękował zgromadzonym na uroczystości za obecność „pod biało-czerwonymi sztandarami”. – To wielkie święto wolnej, niepodległej i suwerennej Polski – powiedział.

Andrzej Duda zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego, który do 1944 roku znajdował się przy dzisiejszym placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. – Chciałbym, żeby pałac z powrotem stanął, chciałbym, żeby był widomym znakiem tej Polski, która wzrasta. Chciałbym, żeby był to budynek publiczny, który będzie mógł zobaczyć także od wewnątrz każdy z moich rodaków i w którym będzie mógł także załatwić różne swoje sprawy –  powiedział Prezydent. Po zakończeniu głównych uroczystości Prezydent RP złożył wieniec przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego (przy placu Marszałka Piłsudskiego).

Po uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza Prezydent Prezydent Duda otworzył wraz z wiceministrem kultury i dziedzictwa narodowego Jarosławem Sellinem „Festiwal na Krakowskim Przedmieściu”. – Radujmy się, cieszmy się, bądźmy razem, to jest wyjątkowy dzień i bardzo wszystkim dziękuję za przybycie, za obecność. Mam nadzieję, że z większością państwa spotkamy się jeszcze na marszu dzisiaj, którym również będziemy dziś czcili stulecie odzyskania niepodległości – podkreślił Andrzej Duda w wystąpieniu przed Pałacem Prezydenckim. Andrzej Duda życzył też wszystkim „miłego dnia i wspaniałego, udanego, niezwykłego święta stulecia odzyskania niepodległości”. Jak dodał, festiwal organizowany jest przez Biuro „Niepodległa”, przez resort kultury wspólnie z Kancelarią Prezydenta.

Uczestnikom festiwalu zaproponowano m.in. dwie trasy tematyczne poświęcone stuleciu odzyskania niepodległości; można też przyłączyć się do spaceru z przewodnikiem po Trakcie Królewskim, obejrzeć parady zabytkowych aut, historycznych wozów straży pożarnej, czy zabytkowych powozów konnych. Zaplanowano też przemarsze orkiestr dętych, występy zespołów muzycznych wykonujących utwory z epoki oraz pokazy mody z okresu międzywojennego.

Po południu w Zamku Królewskim odbyła się uroczystość pośmiertnego nadania najwyższych polskich odznaczeń - Orderów Orła Białego. W związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał Ordery Orła Białego 25 wybitnym Polakom.

Po uroczystości w Zamku Królewskim prezydent wziął udział w marszu. – Pod biało-czerwonymi barwami jest miejsce dla każdego; to nasza flaga, nigdy nie biała i już nigdy nie czerwona – mówił Prezydent Andrzej Duda, rozpoczynając Biało-Czerwony Marsz z okazji Odzyskania Niepodległości „Dla Ciebie Polsko”. Prezydent RP objął marsz honorowym patronatem.

Oceń treść:
Źródło:
;