Imieniny: Aleksego, Zbigniewa, Lukasza

Wydarzenia: Światowy Dzień Kota

Polska

bazylika bożego miłosierdzia, ołtarz główny fot. Krzysztof Petela Bazylika Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, ołtarz główny

Niedzielne Święto Miłosierdzia Bożego rozpoczęło 75. Tydzień Miłosierdzia. To okazja do szczególnej pamięci o dziełach miłosierdzia. Caritas Polska przygotowała specjalne rozważania na ten czas.

 

Tydzień Miłosierdzia rozpoczyna się w polskim Kościele w Niedzielę Bożego Miłosierdzia od 2013 roku. Wcześniej obchodzony był on w pierwszym tygodniu października.

Decyzję o obchodach Tygodnia Miłosierdzia podjęto 23 lutego 1937 r. na pierwszym ogólnopolskim zjeździe dyrektorów diecezjalnych Caritas – największej obecnie pozarządowej organizacji charytatywnej w Polsce. Postanowiono wówczas, że w całym kraju będą organizowane Dni Miłosierdzia. Przedwojenne obchody tych dni angażowały, oprócz wspólnot religijnych, również władze państwowe i lokalne oraz media. Po II wojnie światowej wznowiono obchody Tygodnia Miłosierdzia łącząc je ze zbiórką funduszy oraz darów materialnych na rzecz potrzebujących. Podczas Tygodnia Miłosierdzia grupy charytatywne, wspólnoty i parafie mogą rozważać program zaproponowany przez Caritas Polska. Świąteczna aktywność podczas Tygodnia Miłosierdzia uwypukla całoroczne zaangażowanie takich grup, jak Parafialne Zespoły Caritas, Szkolne Koła Caritas oraz placówki prowadzone przez Caritas diecezjalne.

Poszczególne dni w Tygodniu Miłosierdzia to nowe zaproszenie do tego, aby mocą Ducha Świętego otrzymanego w darze sakramentów każdy sam przyjmował Boże Miłosierdzie, a zarazem wysławiał Boga w tej tajemnicy i okazywał miłosierdzie potrzebującym. Caritas zaprasza do zapoznania się z rozważaniami pt. „Superbohaterowie miłosierdzia”  ks. Marka Deca na 75. Tydzień Miłosierdzia.

Oceń treść:
Źródło:
;