Imieniny: Roberta, Wieslawa

Wydarzenia: Dzień Chemika

Uroczystość Najświętszej Trójcy

Polska

Twitter ocenzurował wpis Janiny Ochojskiej, bo pokazała wideo z dziewczyną z zespołem Downa

janina ochojska z malwiną młynarczyk fot. Materiały prasowe

„Dzisiaj opublikowałam filmik z udziałem 18-letniej Malwinki, mojej kochanej przyjaciółki i córeczki moich najbliższych przyjaciół, która uczy się i realizuje swoje pasje, żyjąc z zespołem Downa. Niestety, Twitter oznaczył mój post jako »nieodpowiednią treść« i go ukrył, mimo że filmik nie łamie żadnej z Zasad Twittera” - napisała Janina Ochojska, szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej i kandydatka do Parlamentu Europejskiego z list Koalicji Europejskiej.

 

5 maja, w Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, Janina Ochojska opublikowała w mediach społecznościowych film z Malwiną Młynarczyk - 18-latką z zespołem Downa, córką przyjaciół.

„Malwinka, tak jak ja, jest osobą niepełnosprawną, które stanowią aż 12,2% ludności Polski. Dziś, w Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, pokażmy, że nie damy się ukryć i zmarginalizować” - napisała Ochojska. Twitter oznaczył post szefowej PAH jako „nieodpowiednią treść”.

W związku z tym Ochojska wydała krótkie oświadczenie. „Ironią tej sytuacji jest to, że mój tweet zaczynał się od zdania »Dziś, w Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, pokażmy, że nie damy się ukryć i zmarginalizować«. Takie sytuacje przypominają mi, że przed osobami niepełnosprawnymi jest długa droga, byśmy mogli w pełni uczestniczyć w życiu społecznym i publicznym. Dzisiaj dowiedziałam się, że nawet algorytmy uważają nas, niepełnosprawnych, za »nieodpowiednich«” - napisała szefowa PAH.

Janina Ochojska w ten sposób zachęca wszystkich Polaków z niepełnosprawnościami oraz osoby starsze do głosowania w wyborach 26 maja. „Wasz głos jest bardzo ważny i nie pozwólcie by politycy wmówili Wam inaczej” - napisała i przedstawiła listę praw osób niepełnosprawnych podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego:

* Wyborca niepełnosprawny ma prawo do uzyskania pełnej informacji w swojej gminie na temat lokalizacji lokali wyborczych dostosowanych do osób niepełnosprawnych znajdujących się najbliżej ich miejsca zamieszkania.

* Lokal wyborczy powinien być specjalnie przygotowany dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

* Obwieszczenia wyborcze oraz wyniki wyborów muszą być umieszczane w miejscach łatwo dostępnych dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. 

* Na prośbę niepełnosprawnego wyborcy, członek obwodowej komisji wyborczej zobowiązany jest przekazać ustnie treść określonych obwieszczeń wyborczych. 

* Wyborca niepełnosprawny może głosować przy użyciu nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a.

 

Osobom niepełnosprawnym przysługują 2 dodatkowe formy głosowania: głosowanie korespondencyjne oraz głosowanie przez pełnomocnika.

Głosowanie korespondencyjne:

- Umożliwione jest wyborcom niepełnosprawnym o potwierdzonym znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. 

- Zamiar głosowania korespondencyjnego wyborca musi zgłosić komisarzowi wyborczemu do 11 MAJA. Zgłoszenie może być dokonane ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej. 

Głosowanie przez pełnomocnika 

- Umożliwione jest wyborcom niepełnosprawnym o potwierdzonym znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz wyborcom, którzy ukończyli 75 lat.

- Akt pełnomocnictwa do głosowania sporządza się na wniosek wyborcy wniesiony do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) gminy do 17 MAJA.

 

Janina Ochojska w wyborach do Parlamentu Europejskiego startuje z pierwszego miejsca na liście Koalicji Europejskiej z okręgu nr 12 (woj. dolnośląskie/opolskie).

Oceń treść:
;