Imieniny: Blazeja, Saturnina

Wydarzenia: Święto Straży Ochrony Kolei

Pod oknem

 fot. Łukasz Kaczyński

W sobotę 23 października na barce Aquarius przy Bulwarze Czerwińskim na Wiśle w Krakowie rozpoczęła się akcja misyjno-ewangelizacyjna zatytułowana „bArką na misje”. Wydarzenie zainaugurowała uroczysta Msza św.

Inicjatywę przygotował Wydział Duszpasterstwa Misyjnego krakowskiej kurii metropolitalnej. Bezpośrednim powodem jej organizacji jest jutrzejsza Światowa Niedziela Misyjna i Tydzień Misyjny, przebiegający pod hasłem „Spotkaliśmy Jezusa, więc głosimy!”.

Uroczystej Eucharystii na barce Aquarius przewodniczył ks. Tadeusz Dziedzic, dyrektor Wydział Duszpasterstwa Misyjnego. Na ołtarzu obecne były relikwie pierwszego stopnia błogosławionej Marii Teresy Ledóchowskiej - patronki Dzieła Współpracy Misyjnej w Polsce.

- Jesteśmy tutaj, bo spotkaliśmy Chrystusa w swoim życiu i chcemy Go głosić. To jest najważniejsze zadanie uczniów Jezusa. Mamy nauczać narody, tak w naszym kraju, jak i na misjach. Dlatego Kościół jest misyjny - powiedział w kazaniu ks. Dziedzic.

Duchowny wskazał, że obowiązek przekazywania ewangelicznych prawd nie spoczywa tylko na misjonarzach, ale wszystkich wierzących, którzy czasem mają być znakiem sprzeciwu, a czasem symbolem miłości i nadziei. - Trzeba pamiętać, że głoszenie Dobrej Nowiny to nie tylko słowa, ale nasza postawa i świadectwo życia - podkreślił.

Dodał, że Jezusa trzeba chcieć spotkać tak w kościele, jak i w codziennym życiu. - Tylko taki wymiar poznania Chrystusa umacnia i zmienia człowieka. Ale także uzdalnia do pójścia za Nim i świadczenia o Jego dobroci - zaznaczył.

Ks. Dziedzic ocenił, że od tego momentu człowiek może być misjonarzem - tak dla rodziny, jak i przyjaciół czy w miejscu pracy. - Przez najbliższy tydzień będziemy się tutaj spotykać, by poznawać misjonarzy oraz to, co robią. Myślę, że to może być dobra przestrzeń, by zadać sobie pytanie co ja mogę zrobić dla potrzebującego człowieka na drugim krańcu świata - zaapelował na zakończenie.

Po Mszy św. odbył się rejs z Najświętszym Sakramentem, podczas którego prowadzono modlitwę uwielbienia. Modlitwę uwielbienia poprowadzi Wspólnota Jaspis.

- Myślę, że to bardzo dobry pomysł. Taka akcja poruszy niewątpliwie wiele serc, bo ludzie często nie wiedzą z jakimi problemami borykają się misjonarze w krajach swojej posługi - ocenił pan Marek, który z zaciekawieniem oglądał wystawę z eksponatami z misji, przygotowaną przez organizatorów.

W czasie trwania akcji uczestnicy będą otrzymywać specjalne ulotki z informacjami umożliwiającymi wsparcie aktualnych projektów prowadzonych przez misjonarzy. - Naprawdę warto przyjść, by posłuchać i zobaczyć o codzienności na misjach. To często otwiera oczy na to, jak wiele posiadamy w życiu, zarówno duchowo, jak i materialnie - zachęca s. Bożena Najbar z Wydziału Duszpasterstwa Misyjnego.

Akcja „bArką na misje” potrwa do 29 października. W dniach 25-29 października przewidziano spotkania z misjonarzami dla dorosłych, dzieci i młodzieży, w tym naukę piosenek w różnych językach krajów misyjnych czy warsztaty kultury indyjskiej, afrykańskiej i peruwiańskiej. Chęć zrealizowania takiego spotkania należy wcześniej zgłosić pod numerem 668 688 096.

Oceń treść:
Źródło:
;