Imieniny: Marcina, Ambrożego, Teodora

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Lotnictwa Cywilnego

Wspomnienie św. Ambrożego, biskupa i doktora Kościoła

Polska

"Tylko wspólnie możemy poradzić sobie z największymi wyzwaniami"

prezydent duda pomnik piłsudksiego fot. Prezydent.pl

Niech żyje wolna, niepodległa, suwerenna Polska, mocna naszą wspólnotą! – podkreślał Prezydent RP Andrzej Duda w orędziu z okazji Narodowego Święta Niepodległości, dodając, że tylko wspólnie możemy poradzić sobie z największymi wyzwaniami.

 

– Chciałbym, abyśmy w dniu Święta Niepodległości – tak innym niż  dotychczasowe – szczególnie pamiętali, że państwo polskie to nie tylko instytucje, ale przede wszystkim to My – obywatele Rzeczypospolitej! Różnimy się między sobą, często bardzo mocno, ale wspólnie tworzymy nasz wspaniały kraj – Polskę. I tylko wspólnie możemy poradzić sobie z największymi wyzwaniami – akcentował.

Odnosząc się do pandemii koronawirusa Prezydent zapewniał, że zadaniem państwa polskiego jest dzisiaj zapewnić bezpieczeństwo wszystkim obywatelom! Dziękował wszystkim, którzy dzielnie znoszą ten trudny czas, przestrzegają zaleceń, nie narażają siebie i innych. – Dzisiaj to wyraz patriotyzmu – zaznaczył. Dziękował również pracownikom służby zdrowia i funkcjonariuszom służb mundurowych. Andrzej Duda apelował też do „ozdrowieńców” o oddawanie osocza i zapowiedział, że sam zrobi to w najbliższych dniach.

Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza

W południe – z udziałem Pary Prezydenckiej i najwyższych władz państwowych – odbyły się uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego. Uroczyście odśpiewano hymn państwowy oraz odbyła się ceremonia podniesienia flagi państwowej. Następnie Prezydent wraz z premierem Mateuszem Morawieckim, marszałkami Sejmu i Senatu Elżbietą Witek i Tomaszem Grodzkim oraz szefem MON Mariuszem Błaszczakiem złożyli wieniec od Narodu przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Andrzej Duda złożył także wieniec przed znajdującym się przy pl. Piłsudskiego pomnikiem Marszałka.

Pamięć o Ojcach Niepodległości 

Rano Prezydent uczcił pamięć Ojców Niepodległości. Złożył wieńce przed pomnikami: Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego oraz Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.

Msza św. za Ojczyznę 

Andrzej Duda wspólnie z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wzięli udział w uroczystej mszy św. za Ojczyznę odprawionej w Świątyni Opatrzności Bożej. Przed mszą Prezydent złożył wieńce przy grobie śp. Prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego oraz przy tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy pod Smoleńskiem. 

Prezydent zapalił Świecę Niepodległości ofiarowaną Polsce przez papieża Piusa IX w 1867 r

Oceń treść:
Źródło:
;