Imieniny: Maryli, Wladyslawa, Cyryla

Wydarzenia: Dzień Walki z Cukrzycą

Wydarzenia

 fot. Łukasz Kaczyński Stowarzyszenie Architektów Katolickich podczas ŚDM.

W ramach Akademii Pracy w Centrum Powołaniowym Światowych Dni Młodzieży odbyło się niezwykłe spotkanie poprowadzone przez przedstawicieli Stowarzyszenia Architektów Katolickich. W piątek późnym popołudniem wygłosili oni prelekcję pt. "Nie boję się myśleć inaczej: o pracy, o inwestycji życia, o domu na miarę".

Jak podkreślili organizatorzy spotkania, jego celem było uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę otwierania się na nowe wyzwania oraz nabywania umiejętności segregowania informacji ze świata, tak aby usłyszeć własne potrzeby i pragnienia. Oraz dodatkowo by nie mylić ich z abstrakcyjnymi zachciankami.

"Chcemy zachęcić młodych, żeby nie bali się myśleć inaczej o pracy, o inwestycji życia, w tym budowaniu domu. Po prostu nieschematycznie. Jest wiele różnych pułapek i ofert świata, które powodują mylne pojęcie o tworzeniu domu zarówno pod każdym jego aspektem” - powiedziała Anna Tempińska.

Jak dopowiedział jej mąż, Michał, przekazywane treści mają uwrażliwić przybyłych na to, że zmiana zaczyna się od siebie, a dopiero później obejmuje inne dziedziny życia, jak na przykład dom czy środowisko zawodowe. Swoje przemyślenia przedstawiciele i sympatycy Stowarzyszenia Architektów Katolickich realizują w ramach projektu “Dom na miarę”.

“Nie chodzi nam tylko o takie prowadzenie firmy, aby jako architekcji nawiązać dobre relacje z klientem i chronić go przed nieprzemyślanymi decyzjami. Chodzi o coś więcej - ukazaniu światu, że potrzeba szukać w sobie głębszych potrzeb, tych prawdziwych. To zmienia podejście do inwestycji oraz prowadzenia domu. To otwiera na nowe doświadczenia, elastyczność na rynku pracy czy zaproszenie Boga do każdej dziedziny życia” - podkreślił Michał Tempiński.

W czasie prelekcji opis doświadczeń związanych ze ścieżką zawodową prelegenci łączyli z przedstawieniem myślenia o budowaniu domu - zarówno tego materialnego, jak i duchowego. "Ważne jest też to, żeby nie wyważać już otwartych drzwi. Skorzystać w czasie tego odkrywania siebie i otwierania się na nowe możliwości z rad ludzi bardziej doświadczonych - my nazywamy tę relację mistrz-uczeń" - dodano podczas wykładu.

Jak zaznaczył jeden z tutorów twórców projektu, dr Jerzy Kołodziej, biznesman i coach z 30-letnim doświadczeniem, w dzisiejszym świecie nastąpiło niesamowite oderwanie od pojęcia pracy sensu, przy jednoczesnym skupieniu się tylko na ekonomii. “Ci młodzi ludzie próbują z powrotem przywrócić odpowiednią definicję pracy – także tej pracy, na której opiera się budowanie domu z wartościami. Praca wykonana z wnętrze człowieka przynosi korzyści, które sprawiają, że na co dzień żyje on godnie” - ocenił.

Zagadnienia poruszone przez prelegentów okazały się bardzo praktyczne. “Właśnie jesten na rozdrożu drogi zawodowej - czuję, że muszę zregnować z korporacji, która tłumi moje wewnętrzne pragnienia. To spotkanie dodało mi odwagi. Zwłaszcza, że jest poparte przykładami z życia mówiących” - oceniła Karolina z Warszawy.

Centrum Powołaniowe ŚDM to miejsce, gdzie swoją działalność prezentują różne organizacje katolickie. W jego ramach działa Akademia Pracy, w której młodzi mogą wysłuchać prelekcji o powołaniu w wykonywanej pracy, dostrzec konieczność zmiany myślenia o drodze zawodowej oraz poznać sposoby dostosowania się do dynamicznie zmieniającego się rynku pracy.

Źródło:
;