Imieniny: Halki, Filipa, Salomei

Wydarzenia: Światowy Dzień Osób Jąkających Się

Wspomnienie św. Jana Pawła II, papieża

Watykan

Ukraiński Kościół greckokatolicki u Papieża w Watykanie

arcybiskup światosław szewczuk fot. Longin Wawrynkiewicz / wikipedia.org

Dwa dni spotkań, rozmów, wzajemnego słuchania i wspólnej modlitwy. W Watykanie rozpoczęło się spotkanie Papieża oraz jego współpracowników z członkami Synodu Ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego. 

 

Zostało ono zorganizowane z inicjatywy Franciszka, który chciał spotkać się z biskupami w obliczu delikatnej i złożonej sytuacji panującej na Ukrainie. Zapraszając ich w maju tego roku stwierdził, że pragnie w ten sposób wyrazić swoją bliskość ze wspólnotą Ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego oraz pogłębić wzajemną znajomość i relacje.

Papież wielokrotnie dawał dowody swojego zainteresowania Ukrainą. Z jego inicjatywy została zorganizowana zbiórka funduszy na potrzeby tamtejszej wspólnoty we wszystkich Kościołach w Europie. W swoim tegorocznym orędziu wielkanocnym oraz bożonarodzeniowym w roku ubiegłym nawowywał do zaprzestania walk na wschodzie Ukrainy oraz zapewniał o swej bliskości i modlitwie. W tym duchu także spotkał się w styczniu 2018 roku ze wspólnotą Ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego w Rzymie.
 

Oceń treść:
Źródło:
;