Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Eustachego

Wydarzenia: Dzień Metalowca

Polska

kaplica matki bożej częstochowskiej fot. Mazur/Episkopatnews.pl/Flicr.com

W duchu dziękczynienia za Maryję Królową upływa tegoroczna uroczystość Wniebowzięcia NMP na Jasnej Górze. To kolejny etap jubileuszowego świętowania 300-lecia koronacji częstochowskiego Obrazu, na który przybyło ponad sto tysięcy pątników. Większość w pielgrzymkach pieszych. Podczas Sumy abp Wacław Depo mówił o konieczności powrotu do świadomości głębokiego patriotyzmu budowanego na fundamencie wiary. Uznał, że jest to wyzwanie stojące także przed Kościołem w Polsce. 

 

Metropolita częstochowski przypomniał o nierozerwalności wspólnoty ducha wiary i miłości Ojczyzny:

„Polska Matka i Ojczyna jest jednością na fundamencie chrztu świętego. Bez tej prawdy nie byłoby Polski”.

Kaznodzieja ubolewał nad utratą w Europie pamięci o tożsamości chrześcijańskiej i za Prymasem Wyszyńskim przypominał, że „nie wystarczy ubezpieczyć naród, jego byt i wolność traktatami pokojowymi i aliansami międzynarodowymi, bo nic to nie pomoże, gdy młodzież polska nie będzie zdolna do ofiary i poświęcenia ”. - Ojczyzna za wszystko pieniędzmi: pensjami czy emeryturami nam nie zapłaci – wołał abp Depo i modlił się, by ukoronowana Maryja wypraszała nam odkrywanie sensu i wartości życia.

Na dzisiejszy odpust przybyło więcej pieszych pielgrzymów niż rok temu. - Pielgrzymka uczy praktycznego chrześcijaństwa, które musi być fundamentem polskiej rzeczywistości – zauważył kard. Kazimierz Nycz, który celebrował rano Mszę św. z udziałem grup warszawskich.

Pątnicy wpisali się w inicjatywę „Żywa Korona Maryi” będącą wezwaniem do podejmowania trudu życia według Ewangelii na co dzień.

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to także Święto Wojska Polskiego. Obchodzone jest ono na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 roku. 

Uroczystości rozpoczęła Msza św. w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie, której przewodniczył bp Józef Guzdek. Ordynariusz polowy podkreślił, że z perspektywy czasu wyraźnie widać, że o zwycięstwie Polski zadecydowały dwa czynniki: „siła szabli i siła ducha”. 

„Uczyńmy wszystko, aby słowa i czyny stanowiły jedno. Pokornie prośmy Boga o ducha zgody i współpracę we wszystkich wymiarach życia społecznego i narodowego. Błagajmy o męstwo i odwagę do walki z wszelkimi przejawami zła. W przeszłości wielokrotnie musieliśmy pisać dzieje naszej Ojczyzny krwią. Teraz piszmy je w zgodzie, ofiarną służbą i uczciwą pracą” - mówił bp Guzdek. 

W liturgii w katedrze polowej uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych, na czele z prezydentem Andrzejem Dudą.

Z kolei uroczystościom fatimskim w sanktuarium na zakopiańskich Krzeptówkach 15 sierpnia przewodniczył kard. Gerhard L. Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Nawiązując do historii powstania świątyni wybudowanej jako wotum za ocalenie polskiego Papieża z zamachu 13 maja 1981 roku, kard. Müller przypomniał przesłanie fatimskie. – To wezwanie do odkrycia miłości Boga, do przylgnięcia sercem do Niego, do nawrócenia i pokuty, do modlitwy i ofiary – jako wyrazów miłości, do odkrywania Boga poprzez tajemnicę Niepokalanego Serca Maryi – powiedział. Przytoczył też słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, który po zamachu na swoje życie powiedział, że we wszystkim co się wydarzyło, zobaczył „szczególną matczyną opiekę Maryi”.

W dalszej części homilii kard. Gerhard Müller podkreślił, że Wniebowzięcie Maryi jest odpowiedzią Syna na otwarte matczyne ramiona, które przyjęły Go po raz pierwszy w betlejemską noc. – Chwała Maryi jest odtąd zapowiedzią i obrazem szczęścia każdej  kobiety, która otwierając się na nowe, rodzące się życie, przyjmuje w swoje ramiona nie tylko własne dziecko, ale i Tego, który utożsamia się z każdym przychodzącym na świat człowiekiem – dodawał.

– Jak wiosenne przebudzenie ziemi znaczy radość Zmartwychwstania Pana, tak pełnia lata, kiedy wszystko dojrzewa i wydaje owoce, łączy się z tajemnicą Wniebowzięcia Maryi – mówił Kardynał, nazywając Matkę Bożą „najdoskonalszym Owocem Odkupienia”. Jak wskazał, „Jej niepokalana dusza i dziewicze ciało zostają upodobnione do Jezusa Chrystusa, Jej Zmartwychwstałego Syna”.

Mówiąc o uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jako uwieńczeniu wszystkich uroczystości maryjnych roku kościelnego, podkreślił, że przypomina ona prawdę o zwycięstwie nad śmiercią, o darze nieśmiertelności i pełni życia w Bogu. „Matka Boża dzieląca losy Syna i z Nim zjednoczona przez całe Swoje życie, ma udział w Jego chwale. Niebo jest dla Maryi Dziewicy darem i nagrodą” – powiedział.

Dodał też, że życia Matki Bożej i Jej chwały nie można rozważać w oderwaniu od życia Kościoła, który jest Mistycznym Ciałem Jej Boskiego Syna. „Wniebowzięcie Maryi jest więc również ukazaniem chwały całego Kościoła, który na ziemi oddany jest opiekuńczym ramionom Matki Bożej i który przeżywa wszystkie etapy życia swojego Boskiego Założyciela w ciągu roku liturgicznego” – zaznaczył. Na zakończenie podkreślił, że Maryja, podobnie jak kiedyś swojego Syna, tak dzisiaj stale otacza opieką Jego Kościół.

Oceń treść:
Źródło:
;