Imieniny: Adriana, Fryderyka, Teofila

Wydarzenia: Dzień Teściowej

Pod oknem

VII Pielgrzymka Muzyków Kościelnych Archidiecezji Krakowskiej

organista fot. pixabay.com

– Bądźmy szczerzy w kontakcie z Panem, a muzyka, którą tworzymy będzie przemieniać nas i innych – mówił bp Janusz Mastalski podczas VII Pielgrzymki Muzyków Kościelnych Archidiecezji Krakowskiej do Sanktuarium św. Jana Pawła II.

 

Na początku homilii bp Janusz Mastalski zwrócił uwagę, że współczesny człowiek żyje otoczony kiczem i anty-sztuką. Wskazał na cztery elementy, które nadają ludzkim działaniom głębszy, Boży sens. Są nimi barwa, tonacja, głośność, tempo.

– Może warto, żeby w moim życiu były trzy kolory? – pytał. – Czerwień – miłość, biel – czystość i zieleń – nadzieja. Kto jak nie wy macie o tej miłości śpiewać i grać? Pokazywać, że tylko człowiek, który jest czysty może pokazywać czystość innym? – mówił.

Biskup podkreślił, że następnym elementem jest tonacja, na którą składa się akord tonalny, czyli powołanie do bycia człowiekiem wyrażające się m.in. we wzajemnej miłości i życzliwości, pokrewna tonacja rozumiana jako podążanie za Chrystusem, a także tonacja jednoimienna, która polega na odpowiedzi na potrzeby i pragnienia bliźnich. Nawiązując do „głośności”, zaznaczył, że trzeba osłabiać wpływ szatana, który podstępem wkrada się we wszystkie dziedziny życia. – Jeżeli ktoś tworzy muzykę kościelną, to musi mocno akcentować fundamentalne wartości – powiedział.

Ostatnim elementem jest tempo. Biskup zauważył, że wielokrotnie brakuje czasu na istotne rzeczy, a w codziennym zabieganiu człowiek zapomina o tym, co najważniejsze. Dodał, że podstawą dla ożywienia życia duchowego jest wzbudzenie w sobie wewnętrznej radości i otwartości na drugich – Bądźmy szczerzy w kontakcie z Panem, a muzyka, którą tworzymy będzie przemieniać nas i innych – mówił na zakończenie.

Źródło:
;