Imieniny: Michala, Makarego

Wydarzenia: Dzień Lotnictwa Wojskowego

Wielki Piątek Męki Pańskiej

Z Bogiem

 fot. Łukasz Kaczyński

Po raz 33. na terenie Centrum Edukacyjnego „Radosna Nowina 2000” w Piekarach koło Krakowa odbędzie się Przegląd Piosenki Religijnej "Vincentiana". Każdy zainteresowany solista lub zespół może zgłosić swój udział do 26 maja.

Historia festiwalu jest związana z klerykami Zgromadzenia Księży Misjonarzy - to oni przygotowali pierwszą edycję wydarzenia w 1984 r., wówczas adresowanego wyłącznie do kleru. Obecnie w przeglądzie mogą wziąć udział także zespoły świeckie, zarówno z Polski jak i zagranicy.

Tegorocznemu wydarzeniu przewodzą słowa z Ewangelii św. Jana: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”. Jak podkreślają organizatorzy przegląd ma być nie tylko przestrzenią świetnej zabawy oraz dobrej muzyki, ale przede wszystkim spotkaniem z Maryją, „która nieustannie, całym swoim życiem wskazuje na swojego Syna”.

- Maryję kojarzymy głównie z nabożeństwami różańcowymi, majowymi czy też różnymi objawieniami. Wzrasta tendencja do „zamykania Matki Boga w różańcu i jej przeróżnych wizerunkach”. Maryja tymczasem nieustannie wskazuje na swojego Syna, jako źródło wszelkiej miłości i dążeń człowieka - podkreślono na stronie internetowej festiwalu.

Osoby lub grupy, które chciałyby wziąć udział w przeglądzie muszą przygotować dwie piosenki religijne. Co ważne - jedna z nich musi poruszać tematykę związaną ze św. Wincentym. Tej piosence zostanie przyznana specjalna nagroda. Jeden z utworów - zarówno pod względem słów i muzyki - musi być własnego autorstwa.

Wykonawcami mogą być dzieci, młodzież i dorośli, ale w zespołach mogą występować maksymalnie 2 osoby, które ukończyły 26. rok życia. Solistą może być jedynie osoba poniżej tego wieku.

Jak podkreśla odpowiedzialny za tegoroczną "Vincentianę" kleryk Wojciech Kaczmarek, wydarzenie jest także czasem formacji duchowej dla uczestników. - Modlimy się na Mszach św., kształtujemy duchowo poprzez wygłaszane konferencje oraz rozmawiamy indywidualnie o nurtujących nas problemach. Wszystko to w tym roku będziemy zanosić do Maryi - chcemy odkryć kim Ona jest w Kościele i w życiu każdego człowieka - zapowiada.

- Pragniemy, aby młodzi wyjechali z przeglądu z przeświadczeniem, że dobrze spędzili kilka dni. Że te muzyczne rekolekcje pomogły im zatrzymać się nad swoim życiem i doświadczyć wyjątkowej wspólnoty rówieśników, dla których Bóg jest w życiu niezwykle ważny - dodaje.

Regulamin wraz z wszystkimi niezbędnymi informacjami oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie www.vincentiana.misjonarze.pl. Należy podkreślić, że w festiwalu mogą wziąć udział również osoby niebędące wykonawcami.

„Vincentiana” to przegląd piosenki religijnej, który co roku gromadzi setki ludzi, którzy poprzez muzykę i śpiew chcą uwielbiać Boga. W ciągu 33 lat trwania uczestniczyło w nim blisko 1500 osób, tworzących około 250 zespołów. Oprócz amatorów na scenie „Vincentiany” wystąpili także m.in. "Skaldowie", "Perfect", "Full Power Spirit" czy "TGD".

Oceń treść:
Źródło:
;