Imieniny: Adolfa, Tymona, Leona

Wydarzenia: Dzień Czosnku

Przygotowania

W Brzegach trwają prace w sektorach

kampus miserikordie fot. Łukasz Kaczyński Campus Misericordiae

Proste, drewniane ławki i dominująca konstrukcja głównego ołtarza to nowe elementy, które pojawiły się na terenie Campusu Misericordiae (Pola Miłosierdzia) w Brzegach pod Wieliczką. Trwają prace w 103 sektorach, gotowych jest już 30 telebimów i 66 wież nagłośnieniowych.

 

W sobotę 30 lipca w ramach Światowych Dni Młodzieży odbędzie się tu czuwanie młodych z papieżem Franciszkiem, a w niedzielę 31 lipca na zakończenie ŚDM papież odprawi Mszę Posłania. 

Ławki stanęły w sektorze S przed ołtarzem, tuż za sektorem 0 dla VIP-ów. Podczas uroczystości z udziałem papieża zasiądzie na nich ok. 15 tys. księży. 

Ołtarz góruje nad kampusem. Na zasadniczej części konstrukcji budowane są już schody, ścianki i podesty; budowę zakończą płyty nawierzchniowe, które mają być podstawą podłoża w sektorze wokół ołtarza. 

Budowla ma 93 metry szerokości i 50 m głębokości, łącznie z bocznymi scenami będzie miała 175 m długości i 57 m szerokości. Ołtarz dzieli się na cztery poziomy; wysokość, na której znajduje się ołtarz to 8,5 m nad poziomem gruntu; góra baldachimu znajduje się na wysokości 21 m, a krzyż ma wysokość 28 m. Po obu stronach ołtarza znajdą się miejsca dla biskupów i kardynałów. Do ołtarzy przylegać będą scena dla chóru i orkiestry oraz scena, na której prezentowane będą wydarzenia Festiwalu Młodych. 

"Ołtarz budowany jest zgodnie z harmonogramem" – powiedział PAP szef projektu Campus Misericordiae w Komitecie Organizacyjnym ŚDM Kraków 2016 ks. Bogdan Kordula. Jak zapewnił, z uwagi na płaski teren i wysokość ołtarza pielgrzymi nie zgubią się na terenie Campusu, pomimo że jeden jego kraniec od drugiego dzieli odległość ok. 3,5 km. 

"Będzie można bardzo łatwo orientować się w terenie z uwagi na to, że ołtarz jest ustawiony w środku kampusu na planie 180 stopni. Dodatkowo będą odpowiednie oznakowania, wejściówki, aplikacja mobilna +Pielgrzym+ i 20 tys. wolontariuszy, którzy będą pokazywać drogi dojścia i wyjścia" – powiedział ks. Kordula. 

Jak poinformował, praca w sektorach trwa, gotowych jest już 30 telebimów i 66 wież nagłośnieniowych. 

"Wszystkie 103 sektory są już praktycznie gotowe, tyczymy jeszcze taśmy polipropylenowe w odpowiednich dla każdego sektora kolorach, będziemy stawiali bramki, przejścia i bramki bezpieczeństwa. Kończy się budowa toalet, których jest ponad 6 tys. i ok. tysiąca przy drogach dojścia. Niedługo będą stawiane rusztowania z informacjami, który to jest sektor, jak do niego można dojść - tu kolorystyka i logistyka będzie najważniejsza. W każdym sektorze będą znajdowały się namioty z wodą, namioty medyczne i informacyjne, nagłośnienie i toalety" – powiedział ks. Kordula. 

Jak poinformował, na kampusie ustawiono 66 wież nagłośnieniowych, odpowiednio tak skonstruowanych i tak wyprofilowanych, żeby dźwięk mógł dotrzeć równo z obrazem. "Nie jest to takie łatwe, bo dźwięk przemieszcza się szybciej niż obraz. Aby uniknąć dysonansu, specjalny system będzie opóźniał transmisję audio, tak by dźwięk był dostosowany do obrazu. Obraz będzie emitowany na 30 telebimach stałych i mobilnych, ustawionych na dużych tirach. Jest to zaleta, bo zależnie od pogody, naświetlenia, ilości pielgrzymów - będzie można te telebimy odpowiednio ustawiać. Podczas mszy św. każdy uczestnik będzie mógł nawiązać wzrokowy kontakt z ołtarzem i dokładniej obserwować wszystko na telebimach" – poinformował ks. Kordula. 

Gotowe są również drogi techniczne do celów logistycznych i bezpieczeństwa, którymi będą mogły poruszać się karetki pogotowia, szambiarki, zaopatrzenie stref gastronomicznych i różnego rodzaju służby techniczne. "Są to drogi wybudowane już wcześniej, albo przygotowane na specjalnych taśmach lub płytach metalowych" – wyjaśnił ks. Kordula. 

Na Polu Miłosierdzia będzie działało dziesięć stref gastronomicznych – otwartych od godz. 10 rano w sobotę do późnych godzin nocnych w niedzielę. Będą one zlokalizowane na obrzeżach, przy wejściach do sektorów. Każda strefa będzie złożona z dwóch tirów-chłodni: z jednego będą wydawane napoje, z drugiego - szczelnie zapakowany suchy prowiant. Według założeń, pielgrzymi w ciągu godziny będą mogli dojść ze swojego sektora do strefy gastronomicznej i wrócić do niego z kanapką. Każdy tir może zmieścić około 10 tys. pakietów; w nocy żywność będzie dowożona mniejszymi samochodami. 

"Ponieważ dotarcie na Campus, zgodnie z życzeniem papieża Franciszka ma być pielgrzymką, wierni albo pójdą ok. 13 km z Krakowa, albo zaparkują samochody przy drodze krajowej nr 94 i przejdą 10-kilometrowy odcinek, albo podjadą pociągiem do Podłęża i przejdą kilka kilometrów. Spotkanie jest otwarte, osoby niezarejestrowane też mogą czuć się zaproszone, jednak muszą liczyć się z możliwością skierowania do dalszych sektorów" – poinformował PAP szef zespołu prasowego Campus Misericordiae Miłosz Horodyski. 

Z okazji ŚDM na obrzeżach Pola Miłosierdzia powstało Rondo ŚDM, a obok niego wybudowano dwa budynki. Dom Miłosierdzia będzie miejscem środowiskowego wsparcia dla osób starszych i niepełnosprawnych. Na piętrze znajdą się tzw. mieszkania chronione dla osób potrzebujących. Jeden z takich apartamentów, tj. pokój z łazienką, przygotowano z myślą o papieżu, gdyby zechciał odpocząć. 

Drugi budynek, "Chleb Miłosierdzia", będzie centrum logistycznym Caritas Archidiecezji Krakowskiej do przechowywania i dystrybucji żywności bezpośrednio do parafii. Na systematyczną pomoc, dostarczaną w pakietach, będzie mogło liczyć ok. 80 tys. mieszkańców. Oba budynki mają być "pomnikami miłosierdzia". Papież poświęci je po przybyciu w niedzielę 31 lipca na Pole Miłosierdzia.

Jednocześnie w internecie na stronie we4charity.com trwa akcja crowdfundingowa (społeczna zbiórka pieniędzy) krakowskiej Caritas pn. "Misericordes" (Miłosierni), mająca na celu zebranie pieniędzy na wyposażenie obu domów i mobilne kliniki dla uchodźców, tj. kolejne "pomniki miłosierdzia". 

Obok budynków znajduje się dzwonnica z Dzwonem Miłosierdzia, który zabije oznajmiając przyjazd papieża Franciszka na kampus. 

Campus Misericordiae powstał na terenach przyszłej Wielickiej Strefy Aktywności Gospodarczej na granicy Krakowa i Wieliczki.

;