Imieniny: Maryli, Wladyslawa, Cyryla

Wydarzenia: Dzień Walki z Cukrzycą

ŚDM INFO

 fot. Łukasz Kaczyński Pielgrzymi ŚDM opuszczają Kraków.

Choć na ulicach Krakowa widać jeszcze wielu pielgrzymów, część z nich udaje się już do rodzinnych domów lub w dalszą podróż po Europie. Dworce PKP i PKS w Krakowie wypełnia kolorowy i radosny tłum uczestników Światowych Dni Młodzieży.

Pielgrzymów wracających ze Światowych Dni Młodzieży nie sposób przeoczyć. Charakteryzuje ich po pierwsze kolorowy strój, charakterystyczne żółte, czerwone lub niebieskie plecaki oraz flagi - ich krajów, jak i Polski, które zabierają ze sobą.

Pomimo zmęczenia i pośpiesznego poszukiwania peronów czy stanowisk autobusowych nie brakuje również grup młodzieży, które radośnie tańczą i wymachują wysoko flagami. To ostatnie spowodowało nawet komunikaty służb porządkowych dworca kolejowego, zwracających uwagę na to, aby wysokie drewniane proporce flag nie spowodowały jakiś wypadków.

Trisha z Filipin, której kolejnym przystankiem w podróży po Europie będzie Praga, podkreśla, że bardzo zżyła się ze stolicą Małopolski. "Poznałam tutaj wyjątkowych ludzi, dla których wiara to normalność w życiu codziennym - z takimi przyjaciółmi trudno się rozstać" - przyznała.

Jak dodał Joao z Portugalii ze spotkania młodych chrześcijan w Krakowie zabiera przede wszystkim nadzieję. "Doświadczyłem, że nie jestem sam w moim podejściu do życia - oddawania w nim pierwszego miejsca Bogu. Jestem bardzo szczęśliwy, że tutaj mogłem być - z tyloma katolikami i papieżem, co wlało w moje serce nadzieję. Tak potrzebną i szkole, i w pracy, czy w rodzinie" - opisał.

Mieszkańcy Krakowa bardzo często zatrzymują się i robią sobie pamiątkowe zdjęcia z pielgrzymami. "Szkoda, że już wyjeżdżają. Kraków był przez ostatni tydzień jakiś inny. Taki wesoły i bardzo pozytywny" - powiedział pan Stanisław.

Na dworcach można spotkań najczęściej tych pielgrzymów, którzy wyruszają w dalszą drogę po Europie - tak czynią przeważnie Ci, którzy do Starego Kontynentu przybyli zza oceanu. Jednak część uczestników ŚDM nadal przebywa w Krakowie. Spokojnie zwiedzają miasto, biorą udział w koncercie w Sanktuarium Jana Pawła II czy w spotkaniu neokatechumenalnym z kard. Dziwiszem w Brzegach.

Światowe Dni Młodzieży w Polsce zakończyły się oficjalnie wczoraj. Według szacunków w spotkaniu papieża Franciszka z wiernymi na Campus Misericordiae, które wieńczyło wydarzenie, wzięło udział blisko 2 mln osób.

Źródło:
;