Imieniny: Grzegorza, Urbana, Magdaleny

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

Małopolska

W Krakowie otwarto 41. sesję Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO

sesja junesko w krakowie fot. mkidn.gov.pl

Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego oraz dyrektor generalnej UNESCO Iriny Bokovej 2 lipca 2017 r. w Krakowie odbyła się ceremonia otwarcia 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Kraków bardzo wiele zawdzięcza UNESCO - powiedział prezydent Andrzej Duda otwierając sesję Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Prezydent podkreślił, że to wyjątkowe wydarzenie, ponieważ komitet obraduje w Polsce po raz pierwszy.

Według prezydenta w latach 70. Kraków "ginął w oczach". Jak zaznaczył, widać to na starych fotografiach, które ukazują zniszczone zabytki Krakowa, zniszczone detale budynków wykonane przed setkami lat przez największych mistrzów. Prezydent mówił, że był to efekt rabunkowej gospodarki przemysłowej, gdy nie liczono się z polskim dziedzictwem. To właśnie w 1978 r. Wawel i stara część Krakowa wraz z dzielnicą Kazimierz zostały wpisane na powstającą wtedy Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To był moment zmiany o 180 stopni, jeśli chodzi o ochronę zabytków Krakowa – podkreślił Andrzej Duda.

Organizatorem 41. sesji KŚD jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy wsparciu Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Podczas trwających 10 dni obrad (2-12 lipca br.) przedstawiciele 21 państw członkowskich Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO będą podejmować decyzje dotyczące dóbr kultury i przyrody na całym świecie. W roli obserwatorów obecne będą delegacje rządowe z blisko 170 Państw - Stron Konwencji oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych. Szacuje się, że w wydarzeniu weźmie udział 2 tys. uczestników.

Sesje Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO to coroczne, międzyrządowe spotkania 21 państw członków Komitetu dotyczące stosowania w praktyce Konwencji UNESCO w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego. Obrady Komitetu mają ściśle ustalony program. Od 1977 r. odbywają się w różnych miastach na świecie.

Oceń treść:
;